Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Dışişleri sözcüsü açıkladı: ABD’den Küba’ya yaptırım sinyali
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Küba’da binlerce kişi temel ihtiyaç malzemelerinin yetersizliği, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması ve hükümetin Kovid-19 salgınıyla başarısız mücadelesini protesto etmek için 11 Temmuz günü sokaklara dökülmüştü.

    Küba hükümeti ise, protestoların ABD’nin finanse ettiği paralı askerler tarafından organize edildiğini ve bu kişilerin ekonomik ambargoya destek verdiğini öne sürmüştü.

    İHA'nın haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden yönetiminin Küba’daki barışçıl protestolara katılan göstericilere uygulanan baskı nedeni ile yaptırımları ele aldığını ifade etti. Price, Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin Kübalı yetkilileri barışçıl protestolara katılan göstericilere yönelik şiddet, baskı ve insan hakları ihlallerinden sorumlu tutma yollarını araştırdığını açıkladı.

    PROTESTOLAR SONUÇ VERMİŞTİ

    Küba hükümeti, protestoların ardından farklı ülkelerden gelen yolcuların ülkeye getirebilecekleri gıda ve ilaç miktarındaki kısıtlamaların geçici olarak kaldırıldığını duyurmuş, alınan kararla birlikte ülkeye getirilen bu ürünlerde sınırı aşanlardan vergi alınmayacağını bildirmişti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ