Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hindistan'da orduya eleman alma sınavında kopya çekilmesini önlemek için adaylardan iç çamaşırlarına kadar soyunmaları istendi.

Hindistan basınına yansıyan fotoğraflarda, Bihar eyaletindeki Muzafferpur kentinde açık bir alanda bağdaş kurmuş halde, çıplak oturan yüzlerce genç görülüyor.

Ordu yetkilileri, 'kalabalık aday grubunu kontrol ederken zamandan tasarruf yapmak için bu yöntemin tercih edildiğini' açıkladı.

Hindistan Express gazetesine konuşan bir aday, olayın 'küçük düşürücü, onur kırıcı' olduğunu söyledi.

1,159 adayın pazar günü bir saat süreli yazılı sınava katıldıkları belirtiliyor.

Adaylardan biri Hindistan Express gazetesine bilgi verirken, ''Sınavın yapıldığı alana girdiğimizde, iç çamaşırlarımız hariç üzerimizdeki bütün kıyafetleri çıkarmamız istendi. Tuhaf bulmamıza rağmen, talimata uymaktan başka seçeneğimiz yoktu. Her aday arasında her yöne doğru yaklaşık 2.5 metre vardı'' dedi.

Gazeteye konuşan askerler, olayın idari bir hatadan kaynaklandığını söylüyor.

Aralarında Bihar'ın da bulunduğu Hindistan'ın kuzeyindeki bazı eyaletler, sınavlarda kopya çekilmesinin yaygın olmasıyla ün yapmış durumda.

Geçen yıl, ailelerin okul duvarlarına tırmanarak çocuklarına kopya verdikleri görüntülerin yayılması eyalet yönetimini zor duruma düşürmüştü.

Ocak ayında eyalet yönetimi sınavda kopya çekilmesini para ve hapis cezasıyla cezalandırmayı öngören düzenlemeleri yaşama geçirdi.