Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çeşitli yardım kuruluşlarından bir grup gönüllü, Yunanistan'ın Midilli Adası'nda sığınmacıların tutulduğu Moria kampındaki koşulları protesto etti.

Irkçılık ve Faşist Tehdide Karşı Birlik Hareketi'nin (KERFA) çağrısıyla bir araya gelen yüze yakın gönüllü, Midilli Limanı'nda toplanarak, buradan şehir merkezine yürüyüşe geçti.

Gönüllüler, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında Ege Denizi'ni aşarak Yunan adalarına varan sığınmacıları geri göndermenin önünü açan anlaşmaya karşı çıkarak, sığınmacıların kamplarda tutulmasına tepki gösterdi.

Üzerlerinde "Kimse yasa dışı değil" yazılı uçurtmalar uçuran göstericiler, "Yazıklar olsun AB", "Sınırlara hayır, tehciri durdurun" şeklinde slogan attı.

Bu arada, iki otobüs dolusu sığınmacı ve göçmen polis gözetiminde feribota bindirilerek başkent Atina yakınlarındaki Pire Limanı'na doğru yola çıktı.

AB-Türkiye arasında varılan mutabakata göre 20 Mart'tan sonra Yunan adalarına Türkiye kıyılarından geçen sığınmacı ve göçmenler adalardaki kayıt-kabul merkezlerinde (hotspot) tutularak, iltica işlemlerinin ardından 4 Nisan itibariyle geri gönderilebilecek.