Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya ABD: Kuzey Kore rejimi çökmez

    General Brooks, Obama’nın aday göstermesi dolayısıyla ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerinin Kuzey Kore rejimi ve ülkenin lideri Kim Jong-un hakkındaki yazılı sorularını yanıtladı.

    “Kuzey Kore rejimi ne kadar sağlam?” sorusuna cevap veren Brooks, rejimin şu anda "sarsılma" durumu bulunmadığını ifade etti. Brooks, “Kim Jong-un tartışmasız lider, ordu, hükümet ve parti üzerinde tam kontrolü bulunuyor. Liderlik yapısında, kurumsal ve siyasi anlamda sayısız değişiklikler yapmasına rağmen rejimin çökmesine neden olabilecek ciddi bir istikrarsızlık emaresi görülmüyor.” ifadesini kullandı.

    "BABASINDAN ÇOK FARKLI"

    General Brooks, Kuzey Kore lideri Kim’in kişilik yapısı ve önceki lider babası Kim Jong-il’den farkı konusundaki soruyu ise şöyle cevapladı:

    “Kim Jong-un babasından çok farklı. Daha ciddi ve daha az aktif olan babasının aksine ziyaretlerinde ilgi merkezi olmayı seviyor, düzenli olarak konuşmalar yapıyor, enerjik, girişken ve açık olduğunu göstermeye çalışıyor. Eğlence parkı, akvaryum ve kayak merkezi gibi halka yönelik projelere önem vermesi başlarda halk arasında olumlu yankı yaptı ancak amcasını halkın önünde aşağılaması ve amcasıyla bağlantılı kişileri idam ettirmesi kendisine yönelik şevki kırmış görünüyor. Şu anda Kim’in davranışları ve görüş almak isteyeceği kişilerin olmaması istikrarsızlık için daha fazla ihtimal yaratıyor.”

    Kim’i babasıyla karşılaştıran Brooks, genç liderin Kuzey Kore’nin nükleer programı konusunda daha agresif bir tutum içinde olduğunu belirtti.

    Brooks, baba Kim’in müzakereye daha açık olduğunu, oğlunun ise müzakereci bir tutum sergilemediğini ifade ederek, “Kim Jong-un babasına göre riskleri daha kaldırabilir bir yapıya sahip, ayrıca kibirli ve fevri bir görüntü sergiliyor, bu da yanlış hesap yapma ihtimalini artırıyor. Bu en çok ABD ve Güney Kore’yi tehdit eden kavgacı açıklamalarında ve nükleer silah programının saldırgan şekilde reklamını yapmak istemesinde ortaya çıkıyor.” dedi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ