Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de rejimin temel tıbbi malzemelere izin vermemesinin kendilerini kaygılandırdığını söyledi.

De Mistura, Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) çatısı altındaki İnsani Erişim Çalışma Grubu'nun toplantısından sonra BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

"Yapılan analize göre insani yardımlar konusunda mütevazı ama gerçek bir ilerleme kaydedildi." ifadesini kullanan de Mistura, Suriye'de "ulaşılması zor" ve "kuşatma altında" diye nitelendirdiği alanlarda şu ana kadar 560 bin kişiye erişildiğini aktardı.

De Mistura, bunların 220 bininin toplam 18 kuşatılmış alandan 12'sindeki kişiler olduğunu kaydetti.

Zebadani, Madaya, Kafraya ve Fua'dan 515 kişinin tıbbi nedenlerle tahliye edildiğini açıklayan de Mistura, tahliyelerin Suriye Kızılayının aktif katılımıyla yapıldığını dile getirdi.

De Mistura, 2012'den bu yana Daraya'ya ilk kez konvoyun girebilmesini de "önemli gelişmeler" arasında sayarak, Daraya'nın şu ana kadar "erişilmezliğin sembolü" haline gelmiş olduğunu hatırlattı.

Daraya'ya giren konvoyun tespitlerine göre bölgede gıda ve ilaç ihtiyacının büyük olduğunu belirten de Mistura, "Sadece durum tespiti yapmış olmamız yetmez, devamını da getirmeliyiz." dedi.

Suriye'de 24 Nisan'da başlatmayı öngördükleri aşılama kampanyasıyla ilgili planlarının geçerliliğini koruduğunu anlatan de Mistura, bu kapsamda iki bölgede toplam 2 milyon 200 bin çocuğa ulaşılacağını bildirdi.

"TIBBI MALZEMEYE İZİN VERİLMEMESİ KABUL EDİLEMEZ"

Kaydedilen mütevazı ilerlemelere karşın kendilerini kaygılandıran gelişmelerin de yaşandığını ifade eden de Mistura, Suriye Sağlık Bakanlığının vitamin, antibiyotik, ağrı kesici ve cerrahi ekipmanın da aralarında olduğu temel tıbbi malzemeye izin vermediğini söyledi.

De Mistura, “Suriye Sağlık Bakanlığının temel tıbbi malzemeye izin vermemesi sadece kaygı verici değil, aynı zamanda uluslararası kanunlara göre kabul edilemez bir durum. En büyük düşman bile buna izin vermeli.” diye konuştu.

Kendilerini kaygılandıran bir diğer konunun da Suriye'deki tutuklular ve kaçırılmış kişiler olduğunu belirten de Mistura, "Bu konuya tam mesai harcayacak bir üst düzey teknik yetkiliyi birkaç gün içinde atayıp ilan edeceğim." dedi.

Tutuklular konusunun dikkatle yaklaşılması gereken nazik bir konu olduğunu aktaran de Mistura, “Çünkü biliyorsunuz bir tutuklunun adını andığınızda ortadan kaybolduğuna dair söylentiler var.” ifadesini kullandı.

CENEVRE'DEKİ SURİYE GÖRÜŞMELERİ

De Mistura, Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ve rejim heyeti ile Cenevre'de yeni turu geçen hafta başlayan ancak MYK'nın resmi katılımı tek taraflı ertelemesi nedeniyle tıkanan dolaylı görüşmelerin geleceği ile ilgili olarak yarın bir basın toplantısı düzenleyecek.

De Mistura'nın bu turda elde edilen sonuçları değerlendirmesi ve görüşmelerin bundan sonraki aşamalarıyla ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

AA