Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

ABD'nin Arizona eyaletinde 74 yaşında hayatını kaybeden efsanevi boksörMuhammed Ali için ülkenin önde gelen siyasileri ve sivil toplum örgütlerince taziye mesajları yayımlandı.

ABD Başkanı Barack Obama, yayımladığı taziye mesajında, Muhammed Ali'nin sahip olduğu kimliği ile Amerika'nın dönüşümünde önemli rol oynadığını belirterek, "Muhammed Ali dünyayı salladı. Michelle ve ben, ailesine ne derin taziyelerimizi yolluyoruz ve en büyük dövüşçünün huzur içinde yatması için dua ediyoruz. Muhammed Ali en büyüktü. Nokta." ifadelerini kullandı.

Demokratların aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve eşi Bill Clinton, mesajlarında, "Muhammed Ali, efsanesinden daha da büyüktü." ifadesine yer verdi.

TRUMP'TAN TAZİYE MESAJI

Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı iş adamı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Gerçekten büyük bir şampiyon ve harika bir insandı. Herkes onu çok özleyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen aralık ayında İslamofobi tartışmaları sürürken Obama'nın "Birçok Amerikalı Müslüman spor kahramanı var" şeklindeki sözleri üzerine Trump, "Obama, Müslümanlar bizim spor kahramanlarımız diyor. Hangi spordan ve kimden bahsediyor kendisi?" diye sormuş, Trump'ın bu açıklamasına sert tepki gösteren Muhammed Ali de "Siyasi liderlerimiz İslam dinini anlamak için çaba göstermeli." açıklamasında bulunmuştu.

AA