Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Libya'da bir maymun yüzünden başlayan kavga aşiretler arası savaşa dönüştü. Sabha şehrinde gerçekleşen olayda, Gazazefe aşiretinin bir üyesinin maymunu, Evlad Süleyman aşiretinden bir kız öğrenciye saldırdı. Maymunun genç kızın üzerine atlayarak ısırması ve başörtüsünü çıkarması, 5 gündür devam eden çatışmaların fitilini ateşleyen olay oldu.

Maymunun saldırısının ardından Evlad Süleyman aşiretinden bir kişi önce maymunu daha sonra da Gazazefelerden 3 kişiyi öldürdü. Yaşanan olayların ardından iki aşiret arasında çatışmaların şiddeti arttı. Tank ve havan toplarının kullanıldığı çatışmalarda şu ana kadar 20 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

Belediye Meclisi ve ordu, taraflara ateşkes çağrısı yapan açıklamalar yayınlarken, iki kabilenin daha önce de karşı karşıya geldiği ancak olayların hiç bu noktaya ulaşmadığı belirtildi.

100'den fazla aşirete ev sahipliği yapan Libya'da, bazı aşiretler Tunus ve Mısır'la olan sınırları kontrol edecek kadar güçlü konumda bulunuyor. Yıllardır aralarında yüksek tansiyon bulunan aşiretlerin çok azı politik faaliyetler yürütüyor.

Libya'nın en büyük ve en silahlı aşiretlerinden ikisi olarak kabul edilen Gazazefe ve Evlad Süleyman aşiretleri arasındaki düşmanlık Kaddafi dönemine kadar uzanıyor. Kendisi de Gazazefe aşiretinin mensuplarından olan Kaddafi'nin, Süleyman aşireti mensupları tarafından sevilmediği belirtilirken; Gazazefe aşiretinin mensupları Süleyman aşiretini Kaddafi'yi devirmek için komplo kurmakla suçluyor.

Kuzey Kore'de Pyongyang hayvanat bahçesinde sigara içmesiyle 'ünlenen' şempanze Azalea'nın durumu dünya gündemine oturdu.

Pyongyang hayvanat bahçesi yetkilileri, şempanze Azalea'nın 'dumanı içine çekmediğini' belirtse de uzmanlar aksini söylüyor.  Şempanze Azalea ile ilgili konuşan Hayvan hakları örgütü PETA başkanı Ingrid Newkirk, Time dergisine verdiği röportajda Kuzey Kore'deki sigara içen şempanze Azalea'yı zorla tütün bağımlısı yapmanın acımasızlık olduğunu söyledi.

Newkirk, "Bir şempanzeyi insanların eğlencesi için bilerek tütüne bağımlı yapmak çok acımasızca. Artık hayvanat bahçeleri yavaş yavaş şempanze çay partilerinin, fillere binmenin ve yavru kaplanlarla resim çektirmenin hayvan istismarı olduğunu anlıyorlar. Şimdi sormamız gereken soru vahşi hayvanları hapsetmeli miyiz?" dedi.

Hayvanat bahçesindeki şempanze Azalea günde bir paket sigara içiyor
Hayvanat bahçesindeki şempanze Azalea günde bir paket sigara içiyor


"İSTİMAR EDİLEN BAŞKA HAYVANLAR DA VAR"

PETA Asia yaptığı açıklamada, Pyongyang hayvanat bahçesinde 'istismar edilen' başka hayvanlar da olduğunu belirtti. Binlerce ziyaretçisi olan hayvanat bahçesinde smaç basabilen bir maymun, abaküsle toplama çıkarma yapabilen köpekler ve profesyonel bir patencinin etrafında uçmak için eğitilmiş güvercinler de var.

HAYVANAT BAHÇESİNİN EN POPÜLER HAYVANANI OLAN ŞEMPANZE AZALEA GÜNDE BİR PAKET SİGARA İÇİYOR

Hayvan hakları örgütü, Pyongyang hayvanat bahçesinin kâr etmek adına Azalea'yı tütüne alıştırdıklarını belirtti. Hayvanat bahçesindeki Azalea günde bir paket sigara içiyor ve hayvanat bahçesinin en popüler hayvanı olarak biliniyor. 

ZİYARETÇİLERİN ATTIĞI YANAN SİGARALARLA SİGARASINI YAKIYOR

Eğitmeninin sigara içmeyi öğrettiği şempanze, çakmak olmadığında ziyaretçilerin attığı yanan sigaralarla sigarasını yakabiliyor.

PETA Asia açıklamasının sonunda hayvanat bahçelerine gidenlere hayvan istismarı içermeyen birçok eğlenceli aktivite olduğunu hatırlattı.

 

İsviçreli bilim insanları, kısmi felç geçiren hastalara umut olabilecek ileri teknoloji bir yöntem geliştirdi.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen yöntemde, beyin sinyalleri kablosuz internet sistemi Wi-Fi’ya benzer bir yöntemle omurganın hasar gören bölümünü aşarak doğrudan kullanılmayan uzva gönderiliyor. Bunun için beyin sinyallerini elektronik sinyallerine çeviren bir implant takılıyor. Modem görevini gören bu implanttan gönderilen elektronik sinyaller, kuyruk sokumuna yerleştirilen bir başka elektronik implantta sinir sinyallerine dönüştürülüyor, oradan da kaslara gönderiliyor. Böylece felçli hasta yeniden yürüyebiliyor. İsviçreli bilim insanları, kısmi felç olmuş maymunlar üzerinde yaptıkları denemelerde başarı elde edildiğini bildirdi.

GAZETE HABERTÜRK