Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avustralya'nın Melbourne kentinde hava sıcaklığının aniden 15 derece düşmesiyle polen içerikli fırtına oluştu

SICAKLIKTA SERT DÜŞÜŞ: 2 ÖLÜ

Fırtına, yaz mevsimine hazırlanan ülkede 38 dereceye ulaşan sıcaklık nedeniyle kıyılara hücum eden halkı plajda yakaladı. Hava sıcaklığının aniden 15 derece düşmesiyle etkili olan polen içerikli fırtına nedeniyle solunum yolu rahatsızlığı bulunan 2 kişi hayatını kaybetti; çok sayıda kişi hastanelere başvurdu.

Uzmanlar Avustralya’da yaşanan iklim olayını ‘normal’ olarak nitelendirdi.

Avustralya halkı fırtınaya plajda yakalandı
Avustralya halkı fırtınaya plajda yakalandı

 

Meteoroloji mühendisi Adil Tek: “Antarktika üzerinden gelen bir soğuk hava dalgası cephe geçişi oluştuğu için o bölgede oluşan ani bir sıcaklık düşüşü normal. Ani sıcaklık değişimlerini küresel ısınmayla birlikte çok yaşıyoruz. Bu olayları Türkiye’de de görme olasılığımız yüksek.”

Meteoroloji uzmanı Melik Ahmet Taştan: “Kuvvetli yağışlara yol açan konvektif fırtınalar, bulundukları bölgeyi soğuturlar. Bu soğuk havanın sıcak bölgeye ilerlemesiyle hem kuvvetli rüzgâr oluşur hem de hava soğur.”

Japonya'da 6.9 şiddetinde  meydana gelen deprem sonrası "Tsunami" alarmı verildi
Japonya'da 6.9 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası "Tsunami" alarmı verildi

 

TSUNAMI KÂBUSU ‘YOKLADI’

Japonya’da 2011’de 9 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan dev tsunami dalgasıyla nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima bölgesi, dün yine tsunami kâbusu yaşadı. 6.9 büyüklüğünde depremin ardından tsunami alarmı verildi. Yerel halk uyarıları dinleyerek evlerini tahliye etti. Ancak tsunami dalgaları 1 metreyi geçmedi ve taşkına yol açmadı. Depremde sadece 1 kişi yaralandı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales

 

BOLİVYA'DA SICAKLIK OHAL'İ

Güney Amerika’da son 25 yıldır şiddetli kuraklıkla mücadele eden Bolivya, olağanüstü hal ilan etti. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales dün yaptığı basın açıklaması ile ulusal ve yerel yönetimlerin, ülkenin kuraklık sorunuyla mücadelesi için tüm imkânların seferber edilmesi yönünde talimat verdiğini belirterek, ‘olağanüstü hal’ ilan edildiğini belirtti.

Morales, “Bolivyalılara, en kötüsüne hazırlıklı olmaları tavsiyesinde bulunuyoruz” uyarısında da bulunmayı ihmal etmedi.

Murat Can Küçük / İSTANBUL