Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Başbakan Binali Yıldırım, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım'ın açıklamasından satır başları:

Başbakan Binali Yıldırım, "Macaristan ile ilişkilerimiz sadece siyasi ve ekonomik olarak değildir. Kültürel bağlantılarımız ve birbirimizde izlerimiz var. Macaristan'la Türkiye olarak yapacağımız çok şey var. Eğitim olarak ilişkileri geliştirebiliriz. Macaristan'ın 11 Nobel ödüllü bilim adamı var. Bilim yönünde de birlikte çalışabiliriz. Spor alanında da gelişmiş olan Macaristan'la gençlik ve spor alanında da ortak projeler üretebiliriz" şeklinde konuştu. 

 

Macaristan Başbakanı Victor Orban, "Başbakan Binali Yıldırım'ın da dediği gibi Türklerle Macarlar arasında büyük bir bağ var. Budapeşte'de hamam adeti vardır ve benim gittiğim hamamda da Kerim Paşa yazmaktadır. Birbirimizin tarihi iç içedir. Burada kendimi evimde gibi hissettim. Diplomasi de önemli şeyler söz konusu. Macaristan ve Türkiye NATO'nun kararlı üyeleridir. Türkiye Avrupa'nın önemli müttefiklerinden birisi. Uluslarası mücadelede Türkiye'nin çabaları için Başbakan Yıldırım'a teşekkür ediyorum. Türkiye'nin istikrarlı olması Avrupa'nın da menfaatinedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2012 yılında İş Zirvesi için Macaristan'a geldiğinde bize ödev vermişti. Macar - Türk ekonomik hacminin 5 milyar dolar olmasını istiyordu. İlk çeyrekteki artışla 1 milyar doları buldu. Yıl sonunda da 3 milyar doları bulması bekleniyor."

 

Başbakan Binali Yıldırım, Macaristan Başbakanı Victor Orban soruları cevapladı.

Binali Yıldırım: AB'ye üyelik müzakerelerine yönelik soruya, "Bizde bir laf var, fazla naz aşık usandırır. AB'nin bu konuda biraz daha hızlı hareket etmesinde fayda var."

Orban, "AB'nin ve Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var." şeklinde konuştu.