İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Kuzey Kıbrıslı Türkler, Başbakanlık binası önünde düzenledikleri gösteride Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) tanınması çağrısında bulundu.

Londra'nın ünlü Trafalgar Meydanı'ndan toplanan Kıbrıslı Türkler, KKTC'nin siyasal olarak tanınmıyor olmasını ve KKTC vatandaşlarının insan haklarından mahrum edilmesini protesto etti.

Kuzey Kıbrıs Özgürlük Grubu (TRNC Freedom) derneği tarafından düzenlenen mitinge, az sayıda gösterici katıldı. Yağmur nedeniyle katılımın düşük olduğu eyleme katılan göstericiler, ellerinde Kuzey Kıbrıs ve Türkiye bayrakları taşıdı. Meydanda toplanan göstericilere seslenen Kuzey Kıbrıs Özgürlük Grubu yetkililerinden Çetin Ramadan, Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ambargonun kabul edilemez olduğunu söyledi. Kendi özgürlüklerinden ödün vermeyeceklerini söyleyen Ramadan, sorunun çözüme kavuşturulması için ilgili hükümetlere çağrıda bulundu.

Sık sık Kuzey Kıbrıs'ın tanınması lehine sloganlar atan eylemciler, daha sonra Başbakanlık binasının bulunduğu Downing Street'e doğru yürüdü. Yürüyüşün ardından Kuzey Kıbrıs Özgürlük Grubu'nu temsil eden bir gösterici, kendi taleplerini içeren bir mektubu İngiltere Başbakanı David Cameron'a iletilmek üzere Başbakanlık yetkililerine verdi. Mektup, Kuzey Kıbrıs'ın tanınması ve her türlü ambargonun kaldırılması taleplerini içeriyor.

CHA