Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali ziyaretinde kendisine eşlik edecek heyeti taşıyan Türk Hava Yolları'na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı Mogadişu Havaalanı'na inişinde piste giren köpekler yüzünden tehlike atlattı.


Köpeklere çarpmamak için THY kaptan pilotu uçağı sağa yönlendirdi. "Ordu" adlı uçağın sağ kanadı ağaç dallarına çarparak hasar gördü. Kanadı sürten uçak yerine THY, Somali'ye "Mersin" adlı Airbus 340 tipi başka bir uçak gönderiyor.

GÖKHAN ARTAN / AHT

Türk Hava Yolları'na ait TC-JFL kuyruk tescilli "Ordu" adlı uçak, Mogadişu Havaalanı'na indikten sonra aniden pistin sol tarafından 4 köpek fırladı.

İnişten sonra karşısında köpekleri gören kaptan pilot uçağı hemen sağ tarafa yönlendirdi. Bunun üzerine THY uçağı sağ tarafta bulunan ağaç dallarına sürttü. Boeing 737-800 tipi uçağın sağ kanadında 20 santimlik hasar meydana geldi.

Uçaktaki yolcular arasında AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, sanatçılar Ajda Pekkan, Sertap Erener, Muazzez Ersoy, Nihat Doğan, gazeteciler ve koruma ekibi ve bazı milletvekillerinin de bulunduğu öğrenildi.

Kanadındaki hasara rağmen uçağın uçabilecek durumda olduğu ancak uçuş güvenliği için uçağın seferden çekildiği belirtildi.


THY yolcular için Somali'ye "Mersin" adlı TC-JII kuyruk tescilli Airbus 340 tipi 270 yolcu kapasiteli başka bir uçağı saat 11.00'de İstanbul'dan gönderiyor.

Heyeti alacak olan THY'nin Airbus 340 tipi uçağı önce Ankara'ya iniş yapacak ardından da İstanbul'a gelecek.

THY uçağı köpeklere çarpmamak için dallara çarptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali ziyaretinde kendisine eşlik edecek heyeti taşıyan Türk Hava Yolları'na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı Mogadişu Havaalanı'na inişinde piste giren köpekler yüzünden tehlike atlattı. Köpeklere çarpmamak için THY kaptan pilotu uçağı sağa yönlendirdi. "Ordu" adlı uçağın sağ kanadı ağaç dallarına çarparak hasar gördü. Kanadı sürten uçak yerine THY, Somali'ye "Mersin" adlı Airbus 340 tipi başka bir uçak gönderiyor.

Gökhan ARTAN/AHT

Türk Hava Yolları'na ait TC-JFL kuyruk tescilli "Ordu" adlı uçak, Mogadişu Havaalanı'na indikten sonra aniden pistin sol tarafından 4 köpek fırladı. İnişten sonra karşısında köpekleri gören kaptan pilot uçağı hemen sağ tarafa yönlendirdi. Bunun üzerine THY uçağı sağ tarafta bulunan ağaç dallarına sürttü. Boeing 737-800 tipi uçağın sağ kanadında 20 santimlik hasar meydana geldi. Uçaktaki yolcular arasında AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İTO Başkanı Nevzat Yalçıntaş, sanatçılar Ajda Pekkan, Sertap Erener, Muazzez Ersoy, Nihat Doğan, gazeteciler ve koruma ekibi ve bazı milletvekillerinin de bulunduğu öğrenildi. Kanadındaki hasara rağmen uçağın uçabilecek durumda olduğu ancak uçuş güvenliği için uçağın seferden çekildiği belirtildi. THY yolcular için Somali'ye "Mersin" adlı TC-JII kuyruk tescilli Airbus 340 tipi 270 yolcu kapasiteli başka bir uçağı saat 11.00'de İstanbul'dan gönderiyor. Heyeti alacak olan THY'nin Airbus 340 tipi uçağı önce Ankara'ya iniş yapacak ardından da İstanbul'a gelecek.