Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Tel Aviv'de düzenlenen Hanuka Bayramı etkinliklerine katılan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, yaptığı konuşmada, Filistinlilere yönelik sert ifadeler kullandı. 

"GAZZE'Yİ ALIRIZ"
Konuşmasında Filistinlilere gözdağı veren Liberman, ''Tüm dünya şunu iyi bilsin ki Gazze'den İsrail'e herhangi bir roket atılması halinde, İsrail bir kara operasyonuna ihtiyaç duyacaktır. Bu seferki operasyon 'dökme kurşun'daki gibi sınırlı olmaz, Gazze'yi alırız ve tüm bedeli öderler'' ifadesini kullandı.

Liberman, Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının İsrail'in Yahudi yerleşim yerleri kararı için ''dengesiz ve haksız'' yönündeki açıklamasını ise ''Bu ülkelere ne kadar güvenebileceğimizi gösteriyor'' diye yorumladı.

"VERGİ GELİRLERİNİ UNUTUN"
Te Aviv yönetiminin el koyduu vergiler de Liberman'ın gündemindeydi. Vergi parasının dondurulmadığını, Filistinlilerin 1,6 milyon şekel (yaklaşık 400 milyon dolar) olan borçlarına karşılık bu paraya el konulduğunu öyleyen Liberman, gelecek 4 ay boyunca da aynı uygulamaya gidileceğini kaydetti.

Liberman, ''Dört ay sonra bakıp, bundan sonraki paralarını gönderip göndermemeye karar vereceğiz. Fakat Filistinliler önümüzdeki 4 ay boyunca bir kızıl cent bile görmeyi unutsunlar. Bu bize olan borçları'' diye konuştu.

İsrail, Filistin yönetiminin 'Gözlemci Devlet' statüsü kazanmasının hemen ardından vergi gelirlerinden dolayı Filistinlilere vermesi gereken 100 milyon dolarlık kasım ayı gelirine el koyma kararı almıştı. İsrail, aldığı bu karara gerekçe olarak Filistin yönetiminin İsrail elektrik şirketine olan borçlarını ödememesini göstermişti.

AA