Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Esad rejimini en güçlü destekçisi Rusya'dan ilk kez, Suriye yönetiminin kontrolü kaybettiğine dair açıklama geldi.

Rus IRAT-Tass haber ajansına konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, "rejim ve hükümet her geçen gün daha fazla bölgede kontrolü kaybediyor. Ne yazık ki, Suriye muhalefetinin zafer kazanma olasılığı göz ardı edilemez" dedi.

"YÜZBİNLERCE KİŞİ ÖLEBİLİR"
Çatışmaların daha da şiddetleneceği uyarısında bulunan Bogdanov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onbinlerce belki de yüzbinlerce kişi ölecek. Eğer bir başkanı devirmek için böyle bir bedel kabul edilebilir görünüyorsa, biz ne yapabilirzi. Elbette bunu kabuledilemez buluyoruz"

Suriye Eylem Grubu'nun yeniden toplanmasını ümit ettiklerini belirten Bogdanov, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilci İbrahimi'nin misyonunun desteklenmesi gerektiğini de kaydetti.

ŞAM'DA PATLAMA: 16 ÖLÜ  
Diğer taraftan Suriye'deki şiddet olayları da sürüyor. Bugün başkent Şam'da düzenlenen bombalı saldırıda en az 16 kişi öldü. Suriye resmi haber ajansı SANA, bir okul yakınında bombalı araçla düzenlenen saldırıda ölenlerden en az 12'sinin kadın ya da çocuk olduğunu açıkladı.

Dün akşam da Şam'da yine bombalı saldırı düzenlenmiş, İçişleri Bakanlığı önünde bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 7 kişi ölmüş, 41 kişi de yaralanmıştı.