Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Türkiye Bal Üreticileri'nden lobi tepkisi - İş-Yaşam Haberleri

    Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Azmi Yıldız, ABD'ye Çin malı bal ihraç edildiği iddialarına ilişkin "O fiyatlarla satış yapılması mümkün değil, Bunlar gerçek dışı, faturayı çıkarsın, yayınlasınlar.

    Türkiye'nin balını kötülemek için kimse yola çıkmasın" dedi. Türkiye'de tahlil laboratuvarlarının Avrupa Birliği standartlarında olduğuna dikkati çeken Yıldız, ihraç edilen balların analiz yapılarak o ülkelere satıldığını, kaldı ki ABD'nin de analizlerini yapmadan ürünlere kapılarını açmayacağını düşündüğünü ifade etti.

    O FİYATLARLA OLMAZ

    ABD'ye bal satışında Türkiye'den giden balların kilogram fiyatının 2,5 dolar düzeylerine indiği iddialarını da değerlendiren Yıldız, "O fiyatlarla satış yapılması mümkün değil, Bunlar gerçek dışı, faturayı çıkarsın, yayınlasınlar. Ondan sonra değerlendirelim" dedi.

    10 ayda 1.5 ton bal sattık

    Türkiye'nin ABD'ye Çin malı bal ihraç ettiği iddiaları ve ardından gelen tartışmalar sürerken, ihracat rakamları daartıyor. Türkiye'nin bal ihracatı bu yılın ocak-ekim döneminde 12.8 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde 3.3 milyon kilogram bal ihraç edildi. ABD'ye ise 1.5 milyon kilogramlık (1.5 ton) bal satıldı. Bunun parasal karşılığı ise 3,9 milyon dolar oldu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ