Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Araştırma şirketi GfK ve DigitalTalks, Türkiye’de 15 ilde 15 yaş ve üzeri bin 237 kişiyle gençlerin meslek seçimlerine yönelik bir araştırma yaptı.

Araştırmaya katılan her 2 ebeveynden biri çocuklarının mesleklerindeki en temel tercih kriterlerinin “maddi olarak iyi kazandırması’’ olduğunu ifade ederken, ebeveynlerin yüzde 48’i “gelecekte revaçta bir meslek olması’’nın önemli olduğunu dile getirdi.

Gençlerin meslek seçimlerinde ebeveynlerin yüzde 42’si “itibarlı bir meslek olması”, yüzde 22’si “şu anda bu mesleklerde çalışana ihtiyaç olması”, yüzde 5’i ‘’Türkiye’deki koşullara bağımlı olmayan global bir meslek olması’’ ve yüzde 5’i “ailenin mesleği olması” görüşünü paylaştı.

EBEVEYNLER ‘DOKTOR’U TERCİH EDİYOR

Ebeveynlerin yüzde 28’i “Çocuğunuzun öncelikli olarak hangi mesleğe yönelmesini tercih edersiniz?’’ sorusuna “Doktor” karşılığını verirken, yüzde 21’i avukat, hâkim ya da savcı olmasını istediğini ifade etti. Bu meslek gruplarını yüzde 17 ile mühendislik, yüzde 12 ile öğretmen ya da akademisyen izledi. Yapılan araştırmaya göre her 3 kişiden biri, ailelerin gençleri meslek seçimleri konusunda yönlendirmesi gerektiğini düşünüyor.

GAZETE HABERTÜRK