WOMM (Ağızdan Ağıza Pazarlama’nın) guruları George Silverman, Walter J. Carl ve Dave Balter da bu konferansta! Ağzınızı
açık bırakacak başarı örnekleri ve markanızı konuşturmanın püf noktaları için bu konferansı mutlaka izlemelisiniz.
Aksi takdirde çok şey kaçırabilirsiniz...

Türk pazarlama dünyasının nabzını tutan MediaCat ve Garanti Bonus Akademi’nin işbirliği ile Türkiye’nin ilk WOMM (Word of Mouth Marketing - Ağızdan Ağıza Pazarlama) Konferansı 6 Mart 2007 Salı günü İstanbul Swiss Otel’de gerçekleşecek. Tüm gün sürecek konferansa, WOMM konusunda dünyanın en önemli üç uzmanı olan George Silverman, Dr. Walter J. Carl ve Dave Balter konuşmacı olarak katılıyor. Türkiye’den çocuk, ergen ve erişkin psikyatrisinde uzman olan Prof. Dr. Yankı Yazgan, Türkiye’nin ilk WOMM girişimi FikriMühim’in Proje Koordinatörü olan Renan Tavukçuoğlu, Türk Bloggerlar Alper Akcan ve Alemşah Öztürk’ün konuşmacı olacağı ana sponsorluğunu Garanti Bonus Akademi’nin üstleneceği konferans, Turkcell’in oturum sponsoruluğu, FikriMühim’in WOMM sponsorluğu Hürriyet’in iletişim sponsorluğu ve Ünite İletişim’in hizmet sponsorluğunda hayata geçiriliyor.  Konferansın moderatörlüğünü de Cenk ve Erdem ikilisi yapacak.

Bir “Pazarlama Sihirbazı”: George Silverman
Word-of-Mouth Marketing (Ağızdan Ağıza Pazarlama) konusunda en önde gelen konuşmacılardan olan George Silverman bugün dünyada WOMM denince akla gelen ilk isim. Aynı zamanda WOMMA (the Word-of-Mouth Marketing Association) Derneği’nin danışma kurulu üyesi olan Silverman, birçok derneğin önemli konferansında konuşmacı olarak yer almıştır. Tele fokus gruplarının mucidi ve çoğunluğun en güçlü pazarlama metodu olarak kabul ettiği Peer WOM grubunun da yaratıcı ortağı. Ayrıca usta bir illüzyonist.

Silverman word-of-mouth tekniklerini pazarda bilinen en başarılı ürünlerin alım kararlarını artırmak için kullandı. Bu ürünler arasında: VCR, ATM makinaları, Trac II razor, NordicTrack ve daha birçok firma lansmanları yer alıyor. Silverman, pazarlama ve sihrin paralelliği ile ilgili şunları söylüyor: “İnsanlara bazı şeylerin her zaman göründükleri gibi olmadığını hatırlatmak isterim; çoğu yalnızca aşırı gerçekçi bakış yanılsaması olduğu ve hemen hepsi insanlara imkansızı yapabileceklerini hatırlattığı için geleneksel akılla incelemeniz gereken, göze gelenden daha fazlası var.”

WOM Doktoru: Dr. Walter J. Carl
Dr. Walter J. Carl, Kişilerarası ve organizasyonel iletişim alanında yaptığı kapsamlı araştırmalar ve verdiği eğitimlerle tanınan bir isim. Araştırmaları, organizasyonların Word-of-Mouth (WOM) iletişimlerinde paydaşlarının her günkü ve kurumsal WOM çalışmalarındaki benzerlikleri ve farklılıkları nasıl verimli ve etik açıdan yönetilebileceği üzerinde yoğunlaşıyor. “What’s All the Buzz About? Everyday Communication and the Relational Basis of Word-of-Mouth and Buzz Marketing Practices” adlı makalesi yakın bir süre önce Management Communications Quarterly’de yer aldı. Araştırma raporu olan “To Tell Or Not To Tell? Assessing the Practical Effects of Disclosure for Word-of-Mouth Marketing Agents and Their Conversational Partners” akademi ve endüstriyi birlikte ele alarak dürüstçe sonuçları ortaya konulan organize WOM pazarlama programlarının sadece etik olarak değil pratik iş yararlarına da katkısını ortaya çıkardı.

Dr. Carl, Word-of-Mouth Marketing Derneği’nin danışma kurulunun aktif üyelerinden. Ayrıca derneğin Araştırma ve Metrik Kurulunun (Research and Metrics Council) Yardımcı Başkanı olarak “Word-of-Mouth’u ölçümlemek, ikinci bölüm” adlı araştırma kitabı için çalışma grubunun liderliğini yaptı ve sektörün ilk kez WOM pazarlamasıyla ilgili araştırma ve ölçümleme standartlarının oluşturulduğu “WOMMA Terminolojisinin Çerçevesi”nin taslak oluşturma komitesinde yer aldı. Dr. Carl ayrıca WOM disiplinlerinin şirketlerin iş uygulamalarında inşa edilmesi üzerine kurumlara danışmanlık yapıyor. Doktorasını Iowa Üniversitesi’nden, masterını Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nden aldı.

Efsane WOMM kampanyalarının kahramanı: Dave Balter
Dave Balter reklam sektöründe Word-of-Mouth Marketing ve medya firmaları içersinde en çok bilinen BzzAgent’in kurucusu ve CEO’su. BzzAgent’ı 2002 yılında kurdu ve o günden bu yana ajans dünyanın en itibarlı markaları olan Anheuser-Busch, Levi Strauss and Ralph Lauren gibi markalara yaptığı başarılı WOMM kampanyaları ile efsaneleşti, lider bir kurum olarak sektördeki yerini aldı.

BzzAgent, Balter’ın liderliğinde, The New York Times Sunday Magazine, The Wall Street Journal gibi saygın gazetelerde yer aldı. WOMMA’nın kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi olan Balter, uluslararası platformda WOM konusunda en çok talep gören konuşmacılardan. Avrupa ve Amerika’da bu konuda birçok kuruma, derneğe ve vakıflara sunumlar yapan Balter, “Grapevine: The New Art of Word-of-Mouth Marketing”,adlı ve sektörün gelecekteki gelişmelere temel oluşturduğuna inandığı kitabın ortak yazarlarından. 2004 yılında Boston Business Journal’ın “40 under 40” (40’ın altında 40 kişi) listesinde ve Advertising Specialty Institute’de yer aldı. Balter Skidmore Üniversitesi’nde Psikoloji üzerine yüksek lisans yaptı.

Bir bilimadamı ve fikir önderi: Yankı Yazgan
Çocuk, ergen ve erişkin psikyatrisinde uzman olan Prof. Dr. Yankı Yazgan, yönetme ve karar verme alanlarında tanınan danışmanlardan. Çok sayıda bilimsel makalesi yayımlanan Yazgan, Tourette Syndrome Association Research Award gibi birçok prestijli ödüle sahip bir araştırmacı. Genel psikiyatri uzmanlık eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanlık eğitimini Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Yazgan, konferansta “Kulaktan Kulağa, Beyinden Beyin”e başlıklı sunumuyla empati, kültür ve WOMM ilişkisini derinlemesine irdeleyecek.

Yazgan şöyle diyor: “Kültürün yayılmasının ve aktarılmasının ana yollarından birisi olan fısıltı gazetesi ve dedikodu gibi "mekanizma"lar, mekanizmalarının insan ve insana yakın canlıların beynindeki ayna nöronların gelişmesine paralel olarak ortaya çıkar. Ayna nöronlar, insan beyninde bir başkasını anlamak, bir başkasının deneyiminden sonuç çıkarmak gibi işlevlerin temelini oluşturur. Empati becerileri gelişkinleştikçe daha etkince kullanılan bu işlevler, WOM olarak tanımlanan yılların bilgi alışveriş yöntemine zemin hazırlar. Ülkemiz ve benzeri kültürlerde sözel kültürün yaygınlığı, güvenilir kaynaklardan duyulanların, “kulağımıza gelenlerin”, “gözümüze çarpanların” alışılmış mecralara sınırlı kalan “reklam”a üstün gelmesini kolaylaştırabilir.”

Türkiye’de ilk WOMM profesyonellerinden: Renan Tavukçuoğlu
Türkiye’de Ağızdan Ağıza Pazarlama olarak bilinen WOMM’un (Word of Mouth Marketing) ilk ve önde gelen profesyonellerinden. Türkiye’nin ilk WOMM girişimi FikriMühim’in Proje Koordinatörü olan Renan Tavukçuoğlu, Farmaskop dergisinde WOM Marketing üzerine yazdığı yazılarla da tanınıyor. Tavukçuoğlu, 2007 yılında Türkiye’nin ilk WOMM Projesi olan FikriMühim’in hayata geçirilmesinde öncü oldu. Yurtiçinde birçok şirket ve kuruluşa WOM Marketing’i anlatan sunumlar yaptı ve WOMM kampanyaları hazırladı. Amerika’da yazılım ve finans sektörlerinde çalıştıktan sonra 2004 yılında Türkiye’ye döndü. 2005 yılında katıldığı Öykü Reklam Ajansı’nda Türkiye’nin ilk WOMM departmanını kurdu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olan Tavukçuoğlu, University of Hartford’da MBA eğitimi aldı.

Türk bloggerlar: Alper Akcan – Alemşah Öztürk
Pazarlama profesyoneli Alper Akcan, marketingma.blogspot.com adlı sitede blog yazıyor.  Basketbol ve squash oynuyor. Alemşah Öztürk, deneyim tasarımı direktörü, antifit.com adlı blog’un sahibi ve burada pazarlamadan tasarıma kadar pekçok konu hakkında yazıyor. İllustrasyon yapıyor ve oyuncak topluyor. Konfrenasta “Biz Türkler WOMM’a çoktan hazırız” başlıklı Panel’de deneyimlerini paylaşacaklar.

Ne diyorlar: “Ağızdan ağıza yayılma (WOM),bu ülkenin insanı için yeni değil. Hatta bu konuda çok da iyi sayılırız. Biz konuşuruz, biz anlatırız. Bizim gönlümüz sohbet ister, Starbucks bahanedir. Dilden dile dolaşır bizde hikayeler. Ama bu alışkanlığı pazarlama için kullanabiliyor muyuz? WOM'u WOMM yapabiliyor muyuz? Bu sunumda içimizden WOMM örneklerini, başarı hikayelerini dinleyeceksiniz. Neleri iyi yapıyoruz, nerelerde hata yapıyoruz, bunları tartışacağız. Ve göreceksiniz ki, biz Türkler WOMM’a çoktan hazırız!”

WOMM nedir?
Pazarlama dünyasının ağızlardan düşmeyen yeni trendi WOMM  “insanlar konuşa konuşa anlaşır” dinamiği üzerinden işleyen, markaların tüketicisiyle doğru ve karlı iletişim kurmasında önemli avantajlar sağlayan alternatif bir mecradır.

Ürününüzü veya servislerinizi kullanan tüketicilerin, o ürün veya servis hakkında olumlu tecrübelerini çevrelerine yani potansiyel müşterilere aktarmasına ağızdan ağıza pazarlama denir. Tüketiciler olumlu tecrübelerini aktardıkça ürününüzün veya servisinizin pazarlama mesajı ücretsiz, güvenilir ve odaklı bir şekilde yayılır.

Eğer insanlara tanıdıklarına anlatabilecekleri materyal sağlanabilirse insanlar tecrübeleri hakkında konuşmak, kendi fikirlerini paylaşmak için daha istekli olurlar. Ama unutulmaması gereken diğer bir unsur ise kötü bir tecrübe iyi bir tecrübeden daha çabuk yayılır ve daha çok tekrarlanır. İnsanlara sürpriz ve merak faktörleri ile yaklaşıldığı zaman, iyi tecrübelerinin de kötü bir tecrübe kadar çabuk yayılması sağlanabilir çünkü insanlar onlara yapılan sürprizler hakkında konuşmayı severler.

Tüm detaylı bilgiler için:  www.mediacatonline.com/womm / www.wommarketing.com

MediaCat hakkında
MediaCat, medya, reklam, halkla ilişkiler, araştırma gibi alt uzmanlık alanlarını içeren, “pazarlama iletişimi sektörü”ne yönelik bir yayın. 15 yıldır kesintisiz yayınlanıyor ve  ülkemizin en uzun süreyle yayınlanan  pazarlama iletişimi dergisi olma özelliğine sahip.  MediaCat saygın bir yayın olmanın yanı sıra güçlü bir marka aynı zamanda. Pazarlama iletişimi alanında, mesleki iletişim ve uygulamaya dönük bilgi denildiğinde akla MediaCat geliyor. Yalnız dergisiyle de değil. Sayıları 100’ü aşan MediaCat kitapları, seminerleri, workshopları, yarı – akademik Pi dergisi, her gün yenilenen, alabildiğine interaktif internet sitesi www.mediacatonline.com ile de... 15 yıldır MediaCat teorik tabanı güçlü, uygulamada ise işe yarayan rafine bilginin izini sürüyor.

Garanti Bonus Akademi hakkında
Türkiye’nin ilk çipli ve çokmarkalı kredi kartı Bonus Card’ın hazırladığı “Bonus Akademi” eğitim programı, üye şirketlerin yönetici ve çalışanlarına yönelik satış, pazarlama, markalama alanlarındaki konferans ve eğitimlerden oluşuyor. Bonus Card, Bonus Akademi’yi perakende sektöründe rekabetin pazarlamada yoğunlaştığı gerçeğinden hareketle kurdu. Böylece, üye işyerlerinin sadece program ortağı olmaktan çıkararak, sağladığı pazarlama platformu ve çip teknolojisi sayesinde pazarlama ortağı görevini üstleniyor. Akademi, üye şirketlerin sahipleri ve çalışanlarıyla birlikte, gelişen pazarlama teknik ve araçları konusunda vizyon oluşturmaya ve geliştirmeye olanak sağlıyor. Bonus Akademi’nin, dünyaca ünlü uzman ve yöneticilerin başarı hikayelerini anlattığı vizyon geliştirici konferanslarda bugüne kadar ağırladığı isimler şöyle: Jack Trout, Roger Blackwell, Bernd Schmitt, Martin Lindstrom, Conran Design, Sergio Zyman, Harry Beckwith, Daniel Pink.