Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Alternatifbank yüzde 70,8'lik hissesinin satışı için Katar'ın en büyük özel sektör bankası Commercial Bank of Qatar (CBQ) ile anlaştı.

Konuyla ilgili KAP'a yapılan açıklamada, gerekli  izinler alınmasını takiben pay devirleri tamamlandığında, Çelik Motor, Anadolu Motor, Efpa ve Özilhan Sınai'nin Abank'taki hisselerinin tamamı CBQ'ya satılmış olacak, AEH ise Abank sermayesi içerisinde 105 Milyon  TL'lik pay ile yüzde 25 oranında ortak olarak kalmaya devam edeceği belitildi.

NE ZAMANDAN BERİ GÖRÜŞÜYORLAR?
Açıklamaya göre işlem değeri ana ortaklığa ait 30 Haziran 2013 tarihli konsolide finansal tablolarındaki özkaynakların 2 katı olarak saptanacak. Anlaşma kapsamında Alternatif Finansal Kiralama'daki yüzde 95.82'deki hissenin satışı konusunda da anlaşıldı.

Alternatifbank, hisselerinin satışı ile ilgili ana hissedarı Anadolu Endüstri Holding'in, Commercial Bank of Qatar ile görüşmelere başlayacağını aralık ayında açıklamıştı.

DEĞERİ 1 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ
Abank'ın toplam değeri 1.17 milyar liraya, yüzde 70.84 hissesinin değeri ise 828.9 milyon liraya (yaklaşık 460 milyon dolar) denk geliyor. Ödenmiş sermayesi 420 milyon lira olan Alternatifbank'ın ilk seans hisse kapanış fiyatı olan 2.54 liraya göre piyasa değeri 1.07 milyar liraya denk geliyor. Bugünkü rakamlara göre satış fiyatı piyasa değerinin yaklaşık yüzde 9 üzerine denk geliyor.

CBQ ÇAĞRI YAPACAK
Hisse satın alma sözleşmesinin ardından CBQ, İMKB'de işlem gören yüzde 4.2 hisse için çağrı yapacağını açıkladı. Açıklamalar sonrasında Alternatifbank hisseleri 2.67 liraya kadar çıkmasının ardından, saat 16:30'da yüzde 5.24 primle 2.61 liradan işlem gördü.

Hisse satışı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada da, sözleşmenin, SPK ve Rekabet Kurumu’ndan alınacak izinler ile BDDK onayının ardından yılın ikinci yarısında geçerlilik kazanmasının beklendiği kaydedildi. Anadolu Grubu ve Abank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Abank’ın sektörün önde gelen bankaları arasında yer alması için ortaklaşa çaba göstereceklerini belirtti.

CBQ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bin Khalifa Al Attiyah da, Katar ile Türkiye’nin ilişkilerini güçlendirdiği dönemde hayata geçirilen ortaklığın, her iki bankanın büyüyüp, gelişmesi için fırsat yarattığını ifade etti. Türkiye bankalar Birliği'nin Eylül 2012 verilerine göre, Abank 7.9 milyar lira aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin 17'inci bankası olarak faaliyet gösterirken, toplam 63 şubesi ve 1,191 personeli bulunuyor. Bankanın 2012 yılı net kârı ise yüzde 141 artışla 68.15 milyon lira olarak gerçekleşmişti.