Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye, uzay araştırmalarındaki son gelişmelerin ve bilimsel sonuçların değerlendirileceği 41. COSPAR Bilimsel Kongresi'ne ev sahipliği yapacak.

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu ve Türki̇ye Bi̇li̇msel ve Teknoloji̇k Araştırma Kurumu Uzay Teknoloji̇leri̇ Araştırma Ensti̇tüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından organize edilen 41. COSPAR Bilimsel Kongresi, 30 Temmuz-7 Ağustos tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Enstitü Müdürü Lokman Kuzu, yaptığı açıklamada, kongreye 2 bin 500-3 bin civarında bilim insanının katılımını beklediklerini söyledi.

"COSPAR'da bu sene birçok ilkler var, o yüzden heyecanlanıyoruz" diyen Kuzu, şöyle konuştu:

"Özellikle kütle çekim dalgaları şubat ayında açıklandı, gözlemlendi. Geçmişte olmuş bir kara delik çarpışması sonucu uzaya yayılan dalgalar gözlemlenmiş oldu. Bunun ilk sonuçları burada açıklanacak. Avrupa Uzay Ajansı'nın Rosetta görevi kapsamında elde edilen veriler, ortaya çıkan makaleler konferans kapsamında yayımlanacak. Nötrino osilasyonuna ilişkin sonuçlar açıklanacak. Uzaya yönelik başkaca araştırmaların sonuçları COSPAR'da açıklanmış olacak."

COSPAR'da bir yandan bilimsel veriler anlatılırken, bir yandan da bu alandaki gelişmelerin halkla buluşturulmasının sağlanmasına yönelik bir dizi faaliyet yürütüleceğini dile getiren Kuzu, şunları kaydetti:

"Bu alandaki teknolojik birikimi ortaokul, lise düzeyine indirmek lazım. Bu şekilde insanları şevklendirmek lazım. Bu amaçla düzenlenecek konferanslar önemli fayda sağlayacak. Kamuda da farkındalığı artıracaktır diye düşünüyoruz.

Uydu, uzay konularında insan kaynağımız maalesef çok az. Öğretmen yetiştirmek, öğrencilerin farkındalığını artırmak önemli. Bunu başarabilirsek ileriye dönük insan kaynağımızı da artıracağımızı düşünüyoruz.

ABD'de uydu-uzay konularında çalışan sayısı sadece uydu teknolojilerinde 250 bin civarında, Rusya'da 240 bin civarında, Türkiye'de ise bini bulmuyoruz maalesef. Bu sayıyı artırmak istiyoruz. Bu manada COSPAR farkındalığı artırma konusunda bizim için bir fırsat."

HALKLA UZAY BULUŞMASI

Kuzu'nun COSPAR'a ilişkin verdiği bilgilere göre, organizasyonun Türkiye'de yapılması birçok araştırmacı, öğrenci, ilgili kurum ve kuruluşun kongreden azami düzeyde faydalanmasına katkı sağlayacak.

Organizasyonun ev sahipliği, Türk araştırmacılara yeni ufuklar açacak ve farklı ülkelerde, farklı alanlarda çalışan araştırmacılara iş birliği imkanı sağlayacak.

Etkinliğin halkla, öğrenci ve öğretmenlerle buluşması için 3 ayrı faaliyet yürütülecek. Bunlardan biri, 3 Ağustos'ta "Derin Uzay Misyonları" başlığıyla halka açık oturum şeklinde ücretsiz yapılacak.

Kongreye kayıt yaptıran öğrenciler ise alanındaki uzman isimlerle 30 Temmuz'daki Öğrenci Günü'nde bir araya gelebilecek. Etkinlikte uzay alanında "büyük veri" konusu ele alınacak.

AA