Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Yunus Emre Araştırma Merkezi (YUMER), Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası dolayısıyla “Yunus Emre ve İnsan Sevgisi” konulu bir etkinlik düzenledi.
ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezindeki etkinliğe Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin de katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan ESOGÜ YUMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Önder, Yunus Emre’nin Tanzimat ve Cumhuriyet dönemlerindeki Türk tasavvuf düşüncesinin üzerinde en fazla durduğu ve düşündüğü insanlardan biri olduğunu söyledi. Milletimizin Yunus Emre için çok fazla bilgi, belge aramaya ihtiyaç duymadığını, doğrudan onun eserlerinin içine dalmayı ve bu eserleri kendi gönüllerinin bir aynası olarak görmeyi becerdiklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Önder, bu nedenle Yunus Emre’nin günümüze kadar geldiğini ifade etti. Düzenlenen etkinlikte Yunus Emre’nin insan sevgisi yönü üzerinde durulacağını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Önder, tüm katılımcılara teşekkür etti.
ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atila Ocak, konuşmasında 2013 yılında ekip olarak keşfettikleri Sivrihisar, Alpu ve Bozan steplerinde bulunan Eskişehir’e endemik “Klasea Yunus Emrei” çiçeğinin hikâyesini anlattı. Buldukları çiçeğin dünyada başka hiçbir yerde olmayan, Eskişehir’e özgü yeni bir tür olduğunu keşfetmelerinin ardından ünü Anadolu’yu aşarak dünyaya yayılmış, Türkçe düşünüp Türkçe yazan gönül insanı Yunus Emre’nin adını çiçeğe verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Atila Ocak, çiçeğin yaşadığı coğrafyanın Yunus Emre türbesine yakınlığının da bu ismi vermelerinde etkili olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Atila Ocak, Yunus Emre’nin hatırasını yaşatmak ve onu tanıtmak için Eskişehir’in ve ESOGÜ’nün tanıtımında bu çiçekten yararlanılabileceğini de belirterek konuşmasını tamamladı.
Açılış konuşmalarının ardından ESOGÜ Öğrencileri Şiir Grubu’nun sunduğu şiir dinletisi gerçekleşti. Sonrasında ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Serkan Demirbaş ve Yazar Akif Aytaç’ın konuşmacı olarak katılımlarıyla “Yunus Emre ve İnsan Sevgisi” konulu panel gerçekleşti.

ESKİŞEHİR

20 Temmuz 2019 Cumartesi

  • İMSAK 03:52
  • GÜNEŞ 05:39
  • ÖĞLE 13:09
  • İKİNDİ 17:04
  • AKŞAM 20:30
  • YATSI 22:09
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER