Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / AA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan ve Fransa toprağı kabul edilen Saint Anne Kilisesi'ni ziyareti sırasında İsrail polisiyle tartıştı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, Macron'un Doğu Kudüs'teki Saint Anne Kilisesi önünde beraberindeki İsrail polisinden içeriye girmemesini istediği duyuluyor.

Herkesin kuralları bildiğini söyleyen Macron, İsrailli polise hitaben, "Önümde yaptığın şey hoşuma gitmedi. Dışarı çık." ifadelerini kullanıyor.

Görüntülerde ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İsrail polisinden kurallara uymasını isteyerek, "Yüzyıllardır var olan kuralları benim için değiştiremeyecekler." dediği duyuluyor.

Öte yandan İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail polisinin, Macron ile Fransa toprağı kabul edilen Saint Anne Kilisesi'ne girmek istemesi üzerine söz konusu gerilim yaşandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 5. Dünya Holokost Forumu'na katılmak üzere İsrail'e gelmiş ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmüştü.

ELYSEE SARAYI'NDAN İSRAİL POLİSİNE 'ÖZÜR YOK' MESAJI

DHA'nın haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Kudüs´te bulunan Saint Anne Kilisesi´ne yaptığı ziyaret sırasında İsrail polisi ile tartışmıştı. İsrail polisi, Macron´un özür dilediğini belirten bir bildiri yayınladı ancak Elysee Sarayı´ndan yapılan açıklamada, "Başkanlık özrü yok" denildi.

Beşinci Dünya Holokost / Soykırımı Forumu´na katılmak üzere İsrail´e gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs´te bulunan Saint Anne Kilisesi´ne yaptığı ziyarette İsrail polisi ile tartıştı. İsrail polisinin kiliseye girmesini istemeyen Macron polislere, "Kuralları çok iyi biliyoruz. Benim önümde yaptıklarınızdan hoşlanmadım. Dışarı çıkın!" dedi.

İsrail merkezli gazete Haaretz´deki habere göre, İsrail polisinden yapılan açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un, tartışmanın ardından polisten özür dilediği belirtildi. Elysee Sarayı´ndan gelen açıklamada ise "İsrail güvelik güçlerine başkanlık özrü yoktur" ifadelerine yer verildi.