Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Abdullah Gül, kendisiyle ilgili yazılan biyografi kitabının tanıtım resepsiyonuna katıldı

    Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'nin başkenti Londra'da kendisiyle ilgili Profesör Gerald MacLean'in kaleme aldığı biyografi kitabının tanıtım resepsiyonuna katıldı.

    Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği rezidansındaki resepsiyonda, İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı, İşçi Partili milletvekili Jack Straw, kitabın yazarı Exeter Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Gerald MacLean gibi çok sayıda davetli hazır bulundu. Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç ile eşi Esra Bilgiç'in ev sahipliğindeki resepsiyonda Abdullah Gül'e, eşi Hayrünnisa Gül eşlik etti.

    Onbirinci Cumhurbaşkanı Gül resepsiyonda yaptığı konuşmada, Londra'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Londra'nın kendisi için özel bir yer olduğunu, burada üniversite eğitimini aldığını kaydetti. Son olarak Cumhurbaşkanıyken Kraliçe 2. Elizabeth'in davetlisi olarak Londra'yı ziyaret ettiğini anımsatan Gül, her gelişinde muhakkak kitapçılara gittiğini ve yeni kitaplar aldığını anlattı.

    Biyografi kitaplarının favori kitapları arasında bulunduğunu belirten Abdullah Gül, "Şimdi aynı raflarda kendimle ilgili bir kitabın da yer alacak olmasından dolayı memnuniyet duyuyorum. Bu kitap sadece bir biyografi değil, Türkiye'nin yeni tarihinin kapsamlı bir analizidir. AK Parti hükümeti tarafından birçok reform yapıldı, dönüşüm gerçekleşti. Ben de bu süreçte yer alan aktörlerden biriydim" diye konuştu.

    "ÖNEMLİ OLAN HERHANGİ BİR AVRUPA ÜLKESİ GİBİ OLABİLMEK"

    Gül gazetecilere yaptığı açıklamada ise kitabın, Türkiye'nin son döneminin siyasi tarihine ışık tutacağını belirtti. Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkileri canlı tutmak için gelecek hafta Tatlıdil toplantısının yapılacağını kaydeden Gül, "İngiltere ile Türkiye arasında sadece siyasi konularda değil, eğitim, kültür gibi birçok alanda işbirlikleri var" dedi.

    İngiltere'de Avrupa Birliği'nden ayrılma tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine de Gül, şöyle konuştu:

    "Bunun içeriğine bakmak gerekir. Önemli olan demokrasi, hukuk, zenginlik, ekonomi bütün AB standartlarını hakim kılmak. Onun için biz şimdi müzakere yapıyoruz. Daha sonra tam üye olunur, olunmaz, bunlar daha sonraki konular ama önemli olan şey herhangi bir Avrupa ülkesi gibi olabilmek. Norveç örneğin AB üyesi bir ülke değil ama gelişmiş bir ekonomisi ve demokrasisi var. Dolayısıyla bu süreci ne kadar çok sahiplenirsek bu bizim o kadar işimize yarıyor."

    "GÜL'ÜN MÜKEMMEL DEVLET ADAMLIĞINI ANLAMAYI SAĞLAYACAK"

    "Abdullah Gül and the Making of the New Turkey" başlıklı biyografi kitabının yazarı Profesör Gerald MacLean, kitabın Gül ile yaptığı röportajlarla ortaya çıktığını belirterek, Gül ile ilgili kitap yazacağı duyulduğunda Türk basınında "kitabı yazmak için görevlendirildiğine" ilişkin haberler yayınladığını kaydetti. Profesör MacLean, "Bu benim kitabım, görevlendirilmedim. Bu kitap tarihtir, Türkiye'nin geçirdiği harika tarihin kitabıdır ve olağanüstü bir kişinin yaşantısıdır" dedi.

    İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı, İşçi Parti milletvekili Jack Straw da "Abdullah Gül'ün hayatında tanıdığı en olağanüstü insanlardan biri olduğunu" dile getirerek, "Sadece Türkiye'de değil, uluslararası olarak da olağanüstü bir kişi. Abdullah Gül ve eşinin dostu olmak benim için ayrıcalık" ifadelerini kullandı.

    Abdullah Gül'le dostluğunun, hem Türkiye hem de İngiltere için karanlık bir an olan 20 Kasım 2003'de İstanbul'daki terör saldırılarında geliştiğini anlatan Straw, saldırıların hemen ardından Londra'dan İstanbul'a gittiğinde Gül'ün orada olduğunu, Abdullah Gül'ün İngiltere'nin bu zor zamanında destekçisi ve yanında olduğunu dile getirdi. Straw, "Bu kitabın, Gül'ün mükemmel devlet adamlığının daha fazla anlaşılmasını ve takdir edilmesini sağlamasını umuyorum" dedi.

    Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de tanıtım resepsiyonuna ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ile İngiltere arasındaki güçlü ilişkilere değindi. İki ülkenin bölgesel ve uluslararası konularda benzer görüşleri paylaştığını kaydeden Bilgiç, bu ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini vurguladı. Büyükelçi Bilgiç kitabın, biyografi olmanın çok ötesinde Türkiye'nin son yıllarda geçirdiği dönüşüme ışık tutacağını belirtti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ