Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem AK Parti MKYK Üyesi Soylu 1 Kasım seçimlerini değerlendirdi

    AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, "Millet bugün derdini sandığa anlatmıştır. Bunu kutuplaşma olarak nitelendirenler ve bundan Türkiye'de medet umanlar, bu seçimde de yanıldıklarını ortaya koymuşlardır. Türkiye'de bu 4 ay millete, özellikle diğer siyasi partilerin ortaya koymuş olduğu icraatları takip etme fırsatını vermiştir ve milletimiz kimin millete hizmet etme konusunda bir irade ortaya koyduğunu açık şekilde değerlendirmiştir" dedi.

    Milletvekili genel seçiminin ardından, AA muhabirine değerlendirmede bulunan Soylu, Türkiye'de demokrasinin, istikrarın kazandığını ve Türkiye'nin geleceğine oy verdiğini belirtti. Soylu, Türkiye'nin içine düşürülmek istenen kısır çatışmalara karşı bir cevap verdiğini de ifade ederek, ''Türkiye hem kendi umudu, hem de Türkiye'yi izleyen ve takip eden ülkelerin umudu oldu. Ülkeler, kendi meselelerini demokrasi ve seçimle çözüyor. Türkiye de bunun bir kez daha ispatını ortaya koydu'' diye konuştu.

    Türkiye'nin dünyaca takdir edilen ve övgü ile karşılanan bir seçim yapma başarısına sahip olduğunu da vurgulayan Soylu, ''Türkiye bunu çok iyi bir şekilde geliştiriyor. Türkiye seçim sonucunu etkileyebilecek her hangi bir olumsuzlukla, 1950'den beri karşılaşmamıştır. Türkiye'de bir tek 1982 seçiminde, Anayasa ve Cumhurbaşkanı'nın seçildiği seçim tartışma konusu olmuştur. Oysa Türkiye bugün anlaşılıyor ki yaklaşık 1,5 yıla yakın bir süredir 4 büyük seçimi başarı ile gerçekleştirmiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

    "TÜRKİYE'DE BU MİLLET ÇÖZÜMSÜZLÜK ÜRETENE GÜZEL CEVAP VERMİŞTİR"

    Soylu, Türkiye'ye seçim üzerinden yorgunluk teması işlendiğini belirterek, "Bu da kasıtlıdır ve belli odakların söyledikleridir. Millet sandığı sever, sandığın ve reyin kendilerinin en büyük gücü olduğunu bilir. Bugün de onu göstermiştir" dedi.

    Milletin sandıkla istikamet belirlediğini de işaret eden Soylu, şunları söyledi: "Millet sandıkla istikamet belirler ve ülkeyi yönetecekleri bir reçete verir. Milletimiz 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'ye bir reçete vermiştir. AK Parti'nin görevi de bu reçeteyi uygulamaktır. Bu reçeteyi hakkıyla uygulayacak ve görevini başarı ile yerine getirecektir. Çünkü tecrübesi, heyecanı, bilgisi ve programı vardır."

    AK Parti'nin seçim beyannamesinin de hükümet programı olduğunu anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "AK Parti bu hükümet programını uygulayacaktır. Milletimizin bizden beklediği çok iş vardır. Biz ne yapsak milletimizin hakkını ödeyemeyiz. Bu millet büyük bir millet. Türkiye'de bu millet, çözümsüzlük üretene güzel bir cevap vermiştir. Bu millet ilerleme değil, Türkiye'ye bocalama önerene çok uzun metin değil, 50 gramlık bir pusula ile cevap vermiştir. Bu millet Türkiye'nin çerçevesini daraltmak isteyenlere de 50 gramlık bir pusula ile cevap vermiştir. Bunu yaparken de milletimiz metin ve sağduyulu olmuş, her meseleyi de analiz etmiştir. Biz bunu saha çalışmalarımızda gördük ve sandık sonuçları da her şeyi göstermiştir. Onun için üzerinde hiçbir tartışma yapılmayan bir seçim, Allah'a şükürler olsun ki 13 yıllık AK Parti iktidarının tescili haline gelmiş ve inşallah bundan sonra da büyük hizmetlerin kapısını açmıştır."

    Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun balkon konuşmasındaki "kutuplaşma olmayacak" söylemini değerlendiren Soylu, şu ifadeleri kullandı: "Başbakanımız çok haklı bir değerlendirme ortaya koymuştur. AK Parti'yi ve Türkiye'yi yıllardan beri bir kutuplaşma söylemiyle sıkıştırmaya çalışmaktalar. Normal siyaseti kutuplaşma ile özdeşleştirenler, normal siyaset mecranın kutuplaşmaya doğru evirmeye çalışanlar bir algı yönetimi içerisindedirler ve maalesef Türkiye, siyaset içerisindeki normal bir cereyanı, siyasetin ve Türkiye'nin bir handikabı olarak ortaya koymaktadır ki bu da kabul edilebilir değil. Yani dün seçim bitmiş, bugün her şey normale dönmüştür. Muhakkak başka siyasi partilerin ve toplumda herkesin değerlendirmeleri olacaktır, herkes oyunu kullanmıştır."

    Soylu, seçimlerin insanlar için fırsat olduğuna da dikkati çekerek, "Millet gelir derdini sandığa anlatır. Millet bugün derdini sandığa anlatmıştır. Bunu kutuplaşma olarak nitelendirenler ve bundan Türkiye'de medet umanlar, bu seçimde de yanıldıklarını ortaya koymuşlardır. Türkiye'de bu 4 ay millete, özellikle diğer siyasi partilerin ortaya koymuş olduğu icraatları takip etme fırsatını vermiştir. Milletimiz kimin millete hizmet etme konusunda bir irade ortaya koyduğunu açık şekilde değerlendirmiştir" diye konuştu.

    "REY VE SANDIK KADAR ÇÖZÜCÜ UNSUR YOKTUR"

    Türkiye'nin bu seçimde vermiş olduğu mesajın, AK Parti'nin önerilerine 'evet' demek olduğunu da vurgulayan Soylu, şöyle dedi: ''AK Parti dört öneri sunmuştur. Reformları gerçekleştireceğiz, dönüşümden vazgeçmeyeceğiz, toplumumuzun, milletimizin refahını gerçekleştireceğiz ve büyük projelerimizi tamamlayacağız. Türkiye büyük meselelerin ve hedeflerin ülkesi olacaktır. Türkiye bundan sonra hem kendi istikametine devam edecek, hem halkının standardını yükseltecek, hem de aynı zamanda Türkiye dünyaya büyük meseleleri olduğunu ifade edebilecek bir duruşu ortaya koyacaktır. Bunun da gücünü aldığı rey demokrasidir, milli iradedir, reydir ve sandıktır. Rey ve sandık kadar çözücü unsur yoktur. Milletimize müteşekkiriz ve teşekkür ederiz.''

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ