Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bitlis'te gece saatlerinde eksi 20 dereceleri bulan soğuklar insanları olduğu kadar hayvanları da olumsuz yönde etkiledi. İzlediği haberlerde bunu gören Almanya'da yaşayan Sabina Herriger, kendi tasarımıyla diktiği elbiseleri Bitlis'e gönderdi. Almanya’dan, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) aracılığıyla Bitlis’e gönderilen içi polar, dışı su geçirmez yağmurluk elbiseler kentte bulunan yavru, hasta ve yaşlı köpeklere giydirildi. HAYTAP Bitlis Temsilcisi Dr. Damla Şahin, hayvanların bu sayede soğuktan korunduklarını belirterek, soğuk havanın insanları olduğu kadar hayvanları da etkilediğini söyledi. Şahin, şöyle dedi:

 "Bitlis’teki kar ve soğuklarla ilgili durumu televizyon kanallarında çıkan haberlerden gören Almanya’daki hayvansever Sabina Herriger kendi tasarımıyla diktiği elbiselerden bize gönderdi. HAYTAP olarak biz de Tatvan ve Bitlis merkezde bulunan barınaklarda kalan başta yavru, hasta ve yaşlı köpekler olmak üzere bu elbiselerden giydirmeye başladık. Almanya’daki hayvanseverimizin göndermiş olduğu içi polar dışı su geçirmez yağmurluk elbiseler sayesinde ilimizdeki hayvanlar soğuktan daha az etkilenmiş olacak. Bu anlamda ben kendilerine teşekkür ediyoruz."

 Hayvanların da üşüdüğünü belirten Tatvan Belediyesi Hayvan Kısırlaştırma Ve Rehabilitasyon Merkezi Veteriner Hekimi Ömer Atış ise, soğuk havada aç ve susuz kalan kedi ve köpeklerin en fazla 3 gün hayatta kalabildiğini anlattı. Yiyeceklerin canlı direncini arttırdığını, hayatta kalma sürelerini uzattığını aktaran Veteriner Teknikeri Ömer Atış, şöyle konuştu:

 "Sahipsiz sokak hayvanlarını korumamız gerekiyor. Hayvanlar soğuk havalarda yiyeceğin yanında sığınacak yerde bulamıyorlar. Biz de elimizden geldiğince onlara yiyecek vermeye çalışıyoruz. Her kesin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Bu anlamda elbise giydirilen hayvanlar bir nebze olsun soğuktan korunmuş oluyor ve soğuğa karşı hayatta kalma şansları daha yüksek oluyor."

DHA