Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu tasarı taslaklarını hazırlamak üzere Adalet Bakanlığı'nın 2 ayrı komisyon kurduğunu açıkladı.

Bozdağ, komisyonların tasarı taslaklarını 2016 Nisan ayında Adalet Bakanlığı'na sunacağını belirterek gelen öneri, görüş ve eleştirilerin değerlendirilmesinin ardından da tasarıların 2016 Eylül ayında Bakanlar Kurulu'na gönderileceğini ifade etti.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Bakan Bozdağ, ayrıca Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu tasarılarının en geç 2016 Ekim ayına kadar Meclis'e gönderileceğini duyurdu.

Adalet Bakanı Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

"Adalet Bakanlığı, yeni Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu Tasarı Taslaklarını hazırlamak üzere iki ayrı komisyon kurdu. Komisyonlar tasarı taslaklarını Nisan 2016'da Adalet Bakanlığı'na sunacaklar. Daha sonra tasarı taslakları, tartışmaya açılacaktır. Adalet Bakanlığı, tasarı taslaklarını ilgili bütün taraflara görüşe gönderecek ve taslakları kamuoyunun tartışmasına açacaktır. Gelen öneri, görüş ve eleştiriler değerlendirildikten sonra tasarılar, Eylül 2016'da Bakanlar Kurulu'na gönderilecektir. Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesini müteakip Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu Tasarıları, en geç Ekim 2016'ya kadar TBMM'ye gönderilecektir. Türkiye için 2016 senesi, darbecilerin eli ürünü Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunlarından kurtulduğu bir yıl olacaktır."

DHA