Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

25 Ocak Pazartesi günü açıklanması beklenen (AÖL)Açık Öğretim Lisesi 1. dönem sınav sonuçları, AÖL'ün resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, işlemlerin tamamlanması halinde hafta içinde açıklanacağı duyurulmuştu. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği AÖL 1. dönem sınav sonuçları bugün açıklandı. AÖL 1. dönem sınav sonuçlarını öğrenmek için gerekli bilgileri haberimizden öğrenebilirsiniz...

AÖL KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı, Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini 5 Şubat tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

AÖL'ün resmi sitesinde yer alan bilgiye göre; Mezun olan öğrencilerin ihtiyaç duymaları halinde yüz yüze eğitim aldıkları okullardan geçici mezuniyet belgelerini alabilirler. Mezun olan öğrencilerin diplomaları 2 ay içerisinde düzenlenip Koordinatör Halk Eğitimi merkezlerine gönderilecektir. Diploma takip kısmından diplomanızın nereye gideceğini görebilirsiniz.

AÖL ÖĞRENCİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

Eğitimine devam eden öğrencilerin 26 Ocak-05 Şubat 2016 tarihleri arasında yüz yüze eğitim aldıkları okullarda kayıt yenileme işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt yenileme işlemi için yüz yüze eğitim alınan okula mutlaka şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde otomatik kayıt yenileme uygulaması yoktur.
Kayıt yenilemeyen, öğrenci giderleri ücretini yatırmayan öğrenciler yüz yüze eğitime devam edemez.

Kayıt yenileyen öğrencilerin ders seçimlerini en geç 05 ŞUBAT 2016 tarihi mesai bitimine kadar yapmaları zorunludur.
Ders seçerken öncelikle zorunlu ortak derslerinizi seçiniz. Zorunlu ortak derslerinizi seçtikten sonra seçmeli derslerden de seçim yapabilirsiniz.

İmam Hatip Alanına kayıtlı öğrenciler için öncelikle zorunlu ve alan dersleri seçilmelidir.
Ders seçiminizi tam yapınız yarım bırakmayınız. Örneğin 30 kredilik ders seçme hakkınız var ise bu sınırı doldurup doldurmadığınızı mutlaka kontrol ediniz. Yarım bırakılan ders seçimleri hiçbir şekilde sistem tarafından tamamlanmaz.

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİNDE YENİ DÜZENLEME

Kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 eğitim öğretim yılı II. Dönemden itibaren otomatik olarak yapılacaktır. Öğrencilik durumu 2015/1 aktif veya donuk öğrencilerin kayıt yenileme ücretini (30TL) anlaşmalı bankalardan ( Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası) herhangi birine yatırması yeterli olacaktır. Ücretini yatıran öğrencilerin kayıt yenileme işlemi, ücretini yatırdığı günün mesai bitiminden (saat 18;00) sonra otomatik olarak yapılacak ve sistem üzerinden öğrencilik durumu 2015/2 aktif olarak görünecektir.

Öğrencilik durumu sistem üzerinden 2015/2 Aktif olan öğrencilerin sınavına girecekleri dersleri seçebileceklerdir.

Öğrencilik surumu silik veya ücret muafiyeti olan öğrencilerin kayıt yenileme işlemlerini eskiden olduğu gibi irtibat bürolarından yaptıracaklardır.

Kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 eğitim öğretim yılı I. Dönem sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayacaktır. Kayıt yenileme dönemlerinde kayıt yenileme işlemini yapan kurum tarafından Okul Aile Birliği hesabına alınan 5 TL'si, öğrencilerden dönem kitaplarını almak için gitmiş olduğu irtibat bürosunca alınacaktır.

Not:Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri kayıt yenileme ile ilgili iş ve işlemleri Mesleki Açık Öğretim Lisesi Resmi Web Sayfası'ndan öğreneceklerdir.