Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İspir'de 26 Ocak günü saat 15.00 sıralarında devriye gezen polisler 25 Şubat İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Atakan Zor'u Çoruh Nehri üzerinde buza tutunmuş olarak gördü. Vatandaşlarla birlikte olay yerine koşan polisler, Atakan'ı ip atarak kurtarmak istedi. Ancak elleri soğuktan etkilenen çocuk ipe tutunamayınca akıntıya kapılarak gözden kayboldu.

Erzurum'dan İspir'e giden Arama Kurtarma Birlik (AFAD) Müdürü Zafer Özcan yönetimindeki balık adamlar hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü ve yüzeyi buzla kaplı Çoruh Nehrinde yaptığı aramalardan bir sonuç alamadı. Hayatından ümit kesilen Atakan'ı bulmak için bölgede çalışmalarını sürdüren AFAD'ın balık adamlarına bugün Rize'den Deniz Polisi ve Jandarma Arama Kurtarma'nın sualtı ekibi destek verecek. Sibirya soğuklarının kasıp kavurduğu bölgede Çoruh Nehri'nin yüzeyindeki buzun giderek kalınlaştığını ve çalışmaların zorlaşlatığını belirten yetikliler şunları söyledi:

"Çoruh Nehrinde 6'sı balık adam olamak üzere toplam 16 kişilik AFAD ekibi çalışmalarını sürdürüyor. Çoruh'ta buzun kalınlığı 45- 50 santim arasında. Buzun altında ise akıntı var. Balık adamlar kalın buzu levyelerle kırıp dalış yapıyor. Suyun soğukluğu nedeniyle balık adamlar nehre sırayla gidiyor. Atakan'ı bulmak için olağanüstü çaba harcıyoruz."

DHA