Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cizre'de yaşanan olaylara işaret ederek, Meclis'te grubu bulunan tüm parti yöneticilerine, "Hep beraber Cizre'ye gidelim, orada ne olup bittiğine hep beraber karar verelim" çağrısında bulundu.

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Türkiye'nin son dönemde çok kritik bir süreçten geçtiğine işaret ederek, "Bu sürecin hepimize sorumluluk yüklediği konusunda hemfikiriz. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz başından beri her zaman terörle aramıza mesafeyi çok net şekilde koyduk 'ama'sız bir şekilde" dedi.

CHP olarak hendek siyasetini de, barikat siyasetini de kabul etmediklerinin altını çizen Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Masum insanlara yönelik her terörist hareketi yapanları da PKK olsun, DHKP-C olsun, IŞİD olsun, kim olursa olsun hepsini terörist olarak ilan ediyoruz. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi son derece berraktır, son derece nettir. Herkesin de aynı netlik içerisinde olması gerekir. Bir yandan da iktidarın 'çözüm süreci' diye adlandırdığı süreci eline yüzüne bulaştırması, veremeyeceği taahhütler içine girmesi, Doğu'da ve Güneydoğu'da silah depolanırken sessiz kalması bugünkü olayların baş sorumlusudur."

"CHP OLARAK BİZ HAZIRIZ"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, HDP grup yöneticilerinin Cizre konusunda söylediklerini ciddi bulduğunu, devletin ifade ettiği, bakanların ya da AK Parti sözcülerinin ifade ettiklerini de ciddi bulduğunu belirterek, Meclis'e şu çağrıda bulundu:
"Yaralıları almaya giderken teröristler tarafından silah atıldığı konusundaki iddialar var. Şimdi, bunları çözmenin bir tek yönü var, ben de o iddiamı ortaya koyuyorum. Bütün insanların yaşamı önemlidir. Devlet de herkesi, meşru sınırlar içerisinde yaşamını devam ettirmek suretiyle ancak tutuklayabilir, gözaltına alabilir. Ben hazırım, eğer AKP Grup Başkanvekili hazırsa, diğer partilerin grup başkanvekilleri hazırsa hep beraber Cizre'ye gidelim, orada ne olup bittiğine hep beraber karar verelim."

Levent Gök, bu işbirliğinin sağlanması durumunda CHP Grup Başkanvekili olarak kendisinin Cizre'ye gitmeye hazır olduğunu vurguladı.

İHA