Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TBMM Genel Kurulu'nda, HDP'li Osman Baydemir'in sözlerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ çok sert tepki gösterdi.
Bozdağ, Kişisel Veriler Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmelerde bölücü terör örgütü teröristleri tarafından hendekler kazıldığını, barikatlar kurulduğunu belirterek, "Dünyanın demokratik, hukuk devleti olan hangi ülkesi bir mahallesinde gayrimeşru, gayrihukuki bir biçimde teröristlerin hendek kazması ve orayı kurtarılmış bölge ilan etmesini görür buna ses çıkarmaz.

Bir tane demokratik, hukuk devleti gösterin ki böyle bir minvalde, böyle bir durumda sessiz kalsın. Bütün egemen devletler, bütün hukuk devletleri hukuk içinde ne yapılması gerekiyorsa onu yapar. Amerika da, Almanya da, İngiltere de ülkemizin bazı yerleşim yerlerinde olduğu gibi terör eylemleri ve bununla alakalı çalışmalar olduğunda hangi tutumu onlar sergilerse Türkiye de aynı tutumu sergiliyor" dedi.

BU KADAR ASKER POLİS NİYE ŞEHİT OLUYOR?

"Şu anda şiddeti yapan kim? Kanı akıtan kim? Şimdi, burada durup dururken bu kan akıyor mu? Şimdi, şu anda baktığınızda, diyelim ki terör saldırıları var, sanki Türk Silahlı Kuvvetleri veya güvenlik güçleri hiç kimse yok kendi kendine bir tarafa doğru kurşun atıyor, oralara operasyon düzenliyor. Peki, bu kadar asker, polis niye şehit oluyor? "diyen Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakın, o bölgede sokağa çıkma yasakları neden ilan edildi? Sivil vatandaşlarımızın kılına zarar gelmesin diye. Eğer sokağa çıkma yasakları ilan edilmemiş olsa sivil vatandaşlarımız zarar görebilirdi.

Bugün, Sur'da, bu kadar süredir hâlâ operasyonlar sürüyorsa bunun ana nedeni, Sur'da yaşayan masum, sivil, teröre bulaşmamış ve onlarla birlikte olmayan, silaha elini sürmemiş bir vatandaşımızın burnu kanamasın diyedir. Onun için bunlar uzun sürüyor. Eğer başka ülkeler gibi Türkiye yapmış olsa başka olur ama biz ne yapıyoruz? Bir insanımız en ufacık zarar görmesin diye ona karşı büyük bir hassasiyetle hareket ediyoruz."

TAZİYEYE GİTMEK TERÖRÜ KUTSAMAKTIR

Bozdağ, HDP milletvekilinin teröristin taziye çadırına gitmesine tepki göstererek, "Ankara'da terör saldırısı oldu. Bir canlı bomba geldi, masum insanları ne yaptı? Orada ölümüne neden oldu, şehit oldu 29 tane insan. Şimdi, peki, ben soruyorum; bu işi yapan terörist midir, değil midir? Şimdi, buna gidip taziyede bulunmak, başsağlığı dilemek, mabetlerde bunu yapmak, burada şehit ettiği insanların ruhuna azap değil midir, terörü kutsamak değil midir. 30 insanı öldürecek, şehit edecek, siz gideceksiniz, onu kutsayacaksınız, sonra ‘Ben barış istiyorum, kan dursun diyorum, gözyaşı dinsin diyorum...’ Ya, böyle barış mı istenir? Böyle kan dursun mu denir?" dedi.

Bozdağ HDP'li milletvekillerine seslenerek, "Hükûmete söylediğiniz gibi, Kandil'e de söyleyeceksiniz, YPG'ye de, PKK'ya da, KCK'ya da, elinde silah olan, kan döken, kan dökmeyi şeref zanneden bütün herkese söyleyeceksiniz, teröristlere de söyleyeceksiniz. Söyledin mi; Kandil'e seslendin mi? Nerede seslendin? Niye duymadık biz? Hâlâ, o Sur'da eli silahlı, askere, polise kurşun yağdıranlar kim? Siviller mi? Siviller mi yapıyor bunu? Elinizi vicdanınıza koyun. Ama bombayı atanı görmeyeceksiniz, hendeği kazanı görmeyeceksiniz, askerî, polisi şehit edeni görmeyeceksiniz, işte Merasim Sokak'ta onca vatandaşımızı şehit edeni görmeyeceksiniz, o masum insanları koruyan askerî, polisi göreceksiniz" diye konuştu.

DHA