Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Şırnak Valisi İhsan Su Cizre operasyonu hakkında bilgi verdi

    Şırnak Valisi Ali İhsan Su, düzenlediği basın toplantısında sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Cizre İlçesi'ndeki operasyonların bilançosunu açıkladı.

    Sokağa çıkma yasağının gündüzleri kaldırıldığını hatırlatan Vali Su, "Görsel ve yazılı medya organlarında da süreç içinde yer aldığı gibi çok sayıda Kalaşnikof marka silah, pompalı tüfek, tabanca, roketatar, el bombası, el yapımı patlayıcılarla çok miktarda mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirilmiş, çok sayıda bölücü terör örgütü mensubu da etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca yapılan bu operasyonda 708 barikat, 263 çukur, 1409 el yapımı kuvvetli patlayıcı bertaraf edilmiştir" dedi.

    "ACİL SERVİSTE 16 BİN 168 HASTAYA BAKILMIŞ"

    Sokağa çıkma yasağı sürecinde vatandaşların sağlık, gıda, ilaç gibi temel ihtiyaçların karşılanması için gerekli tedbirler alındığını anlatan Vali Ali İhsan Su, "Bu amaçla ilimize mevcut sağlık personeline ilaveten kademeli olarak 205 sağlık personeli takviyesi yapılmış, muhtemel ihtiyaçlar için 1 uçak ve 1 helikopter ambulans hazır tutulmuştur. Bu süre zarfında Cizre ilçemizde 112 hizmetleri ile ilgili olarak ambulanslara yönelik terörist saldırılar sebebiyle ulaşılamayanlar hariç 3 bin 438 vakaya müdahale edilmiş, acil serviste 16 bin 168 hastaya bakılmış ve tedavileri yapılmış ve 285 doğum gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçları için gerekli tedbirler alınmış, açık tutulan market ve fırınlara ilaveten Cizre kaymakamlığımızca çocukların ihtiyacı olan süt, mama ve çocuk bezi de dahil olmak üzere 10 bin 549 gıda paketi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Yine vatandaşlarımızın elektrik, su gibi altyapı ihtiyaçları için ilgili kurumlara gerekli güvenlik tedbirleri sağlanarak hizmetlerin yapılmasına yardımcı olunmuştur" dedi.

    "PATLAYICI DÜZENEKLER KURARAK EVLERİ TAHRİP EDEREK YAKIP YIKMIŞLAR"

    Vali Ali İhsan Su, Cizre İlçesi'nde bir çok evde yapılan aramalarda çok sayıda patlayıcının da ele geçirildiğini belirterek, şönları söyledi:

    "Vatandaşlarımızın başta yaşam hakkı olmak üzere özgürlük, sağlık, mülkiyet gibi en temel hak ve hürriyetlerine silahlı saldırılarla tecavüz eden ve açtıkları ve kurdukları mayınlı tuzaklı çukur ve barikatlarla vatandaşlarımızın hayatını felç ederek tehdit eden bölücü terör örgütü mensupları aynı zamanda vatandaşlarımızın evlerinin kapılarını, duvarlarını kırarak işgal etmiş, mutfaklarından yatak odalarına kadar patlayıcı düzenekler kurarak evlerini tahrip ederek yakıp yıkmış, insanlık dışı bir vahşet sergileyerek asker, polis, kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk demeden kalleşçe ve insafsızca saldırılar yaparak vatandaşlarımızın hayatlarına kastetmişlerdir. Bu saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve şehit olan güvenlik kuvvetlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."

    "CİZRE'DE KAMU DÜZENİ SAĞLANDI"

    PKK'lılara yönelik operasyonların ardından Cizre'de kamu düzeninin sağlandığı dile getiren Vali Ali İhsan Su, "Yapılan başarılı operasyon sonucu Cizre ilçemizde kamu düzeni tesis edilmiş, barikatlar ve çukurlar bertaraf edilmiş teröristler etkisiz hale getirilmiş ve vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini rahatça kullanacağı huzur ortamı sağlanmıştır. Bütün bu süreçte üstün bir sabır ve anlayış gösteren ve güvenlik kuvvetlerimize destek veren değerli vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

    HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

    Düzenlenen operasyonlarda mağdur olanların zararlarını karşılanacağını aktaran Vali Su, ayrıcı vatandaşlar için sosyal rehabilitasyon çalışmalarının yapılacağını söyledi. Su, "Hükümetimizin demokratikleşme ile eş zamanlı olarak yatırım, üretim ve istihdama yönelik çalışmaları ve terörden etkilenen vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal rehabilitasyonuna dönük çalışmaları ilimizde de kararlılıkla sürdürülecektir" dedi.

    Bu kapsamda halkın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için her türlü önlemin alınacağını belirten Şırnak Valisi Ali İhsan Su, "Ayrıca vatandaşlarımızın terör sebebiyle oluşan zararlarının karşılanması için hasar tespit çalışmaları başlayacak olup vatandaşlarımızın görevlilerimize yardımcı olmasını istiyorum. Yine bu çerçevede Silopi ilçemizde olduğu gibi, Cizre ilçemizde de toplum yararına çalışma projesi kapsamında mağdur olan vatandaşlarımıza iş imkanı sunularak hem vatandaşımızın bir gelire kavuşması hem de Cizre'de ekonomik bir canlanmanın gerçekleşmesi sağlanacaktır" diye konuştu.

    "EVLERİNE DÖNENLERLE DİKKATLİ OLMALI"

    Vali Ali İhsan Su, çatışmalardan dolayı evlerini terk edenlerin geri döndüklerinde evde buldukları patlayıcı maddeler konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunarak, şunları söyledi:

    "Yine bu süreçte evlerini bırakarak yakınlarının yanına giden vatandaşlarımızın geri döndüklerinde özellikle dikkatli olmalarını şüpheli kablo, patlayıcı düzenekleri vb. materyalleri görmeleri durumunda dokunmadan güvenlik kuvvetlerimize bilgi vermelerini özellikle rica ediyorum. Her zaman olduğu gibi halkımızın hak ve hukukunu korumak amacıyla kamu düzenini koruyarak özgürlük-güvenlik dengesini kurarak bölücü terör örgütünce vatandaşlarımıza yönelik her türlü baskı, şiddet ve kanunsuzluklar bertaraf edilecektir. Birliğimize ve beraberliğimize kast eden her türlü faaliyetin üzerine hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kararlılıkla gidilecektir."

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ