Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Can HACIOĞLU/ESKİŞEHİR

Eskişehir'de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemleri sırasında saldırıya uğrayan ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın, kampüs duvarındaki siluetinin karalanması gerginliğe neden oldu. Üniversite öğrenim gören Ali İsmail Korkmaz'ın arkadaşları ile saldırıya uğradıklarını söyleyen AK Partililer ayrı ayrı eylem yaptı.

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Kolektifi üyesi bir grup öğrenci, geçen 18 Mart'ta Ali İsmail Korkmaz'ın doğum günü nedeniyle Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nde bir alışveriş merkezinin duvarına Ali İsmail Korkmaz'ın siluetini yaptı. Korkmaz'ın silueti, birkaç gün sonra kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından karalanıp yanına da çeşitli yazılar yazıldı. Bir grup öğrencinin, siluetin karalanması ile ilgili AK Parti Eskişehir Üniversiteler Başkanı Musab Tayyip Altınkaynak'ı tehdit ettiği iddia edildi. Altınkaynak'ın tehdit edilirken çekildiği belirtilen fotoğrafı da sosyal medyada yayınlandı.

'AK PARTİLİLER SİLDİ'

Ali İsmail Korkmaz'ın toplanan yaklaşık 70 arkadaşı kişi, Tepebaşı İlçesi Yenibağlar Mahallesi'ndeki Espark Alışveriş Merkezi yanındaki Ali İsmail Korkmaz'ın heykelinin önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Buket Şahin, "Üniversitede çizilen Ali İsmail Korkmaz Silüeti bir gece AK Parti Gençlik Kolları üyeleri tarafından karalanmıştır" dedi. Çeşitli sloganlar atan grup daha sonra dağıldı.

ALTINKAYNAK'A AK PARTİLİLERDEN DESTEK

AK Parti Eskişehir Üniversiteler Başkanı Musab Tayyip Altınkaynak'a destek vermek için ise yaklaşık 200 kişi Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü önünde toplandı. Aralarında AK Parti il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu kalabalık tekbir getirip çeşitli sloganlar attı. Kalabalığın toplu halde İstiklal Marşı'nı okumasının ardından Altınkaynak "Geçen gün gerçekleşen saldırı bana yapılmış gibi gözükse de bu milletin evlatları sürekli bu baskılar ile yaşamaya devam etmektedir. Her siyasal görüşten ve ideolojiden arkadaşlarıma sesleniyorum, üniversiteler bizimdir. Fikirlerimizi şiddete başvurmadan tartışacağımız güzel ülkemiz için gelecek hazırlayacağımız üniversiteleri herkesin özgür düşünceci, özgürce ifade edebileceği, kimsenin düşüncesinden ötürü linç kültürüne maruz kalmayacağı yerler haline getirelim" diye konuştu.