Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Adalet Sarayı'ndaki makam odasında geçen yıl bugün terör örgütü DHKP-C üyeleri tarafından rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için anma töreni düzenlendi.

Törene İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile adliyede görevli hakimler, savcılar ve personel katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Başsavcı Salihoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Başsavcı Salihoğlu'nun da aralarında bulunduğu adliye personeli Mehmet Selim Kiraz'ın makam odasına çelenk koymak üzere 6. kata çıktı.

BEKİR BOZDAĞ'DAN SAVCI KİRAZ MESAJI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın vefat yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bozdağ, "Kaynağı, etiketi, türü ve hedefi ne olursa olsun, teröre karşı mücadelemiz, azimle ve kararlılıkla, hukuk içinde ve hukuka uygun biçimde terör bitene kadar devam edecektir" ifadelerine yer verdi

"BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ŞİDDETLE LANETLİYORUM"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, mesajı şöyle; "Geçen yıl bugün menfur bir terör saldırısı sonucunda kaybettiğimiz merhum şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz'a, bir kez daha Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yargı görevi yapanlara başsağlığı ve sabır diliyorum.

Merhum Mehmet Selim Kiraz'a sıkılan kurşunlar adalete sıkılmıştır, hukuka sıkılmıştır, Türk yargısına sıkılmıştır, yargı görevini yapanlara sıkılmıştır, milletimizi ve demokratik hukuk devletimizin ayrılmaz bir parçası olan yargımızı hedef almıştır. Adları, hedefleri ve eylemleri ne olursa olsun bütün terör örgütleri lanetlidir ve lanetlenmelidir. Merhum şehit savcımıza yönelik bu eylemi gerçekleştiren teröristleri, gerçekleştirme kararı ve emrini veren terör örgütlerini ve bütün terör örgütlerini şiddetle lanetliyorum."

"DÜNYA RESMİNİ KANLA ÇİZMEYE YELTENENLER, TARİH BOYUNCA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMIŞTIR"

"Bütün terör örgütleri insanlığa düşmandır ve insanlığa karşı suç işleyen vahşi örgütlenmelerdir. Çağlayan Adliyesi başta olmak üzere diğer yerlerde terör eylemleri gerçekleştiren terör örgütleri hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır Tarih boyunca terörle elde edilmiş hiçbir başarı olmadığı gibi hedeflerine ulaşmış terör örgütü de olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır. Şu gerçeğin hepimiz farkındayız ki, tasavvurlarındaki dünya resmini kanla çizmeye yeltenenler, tarih boyunca hayal kırıklığı yaşamış, perdeyi hüsranla kapatmıştır.

Terörün, terör örgütlerinin kanlı ve kirli yöntemleriyle, milletimizin ve devletimizin istiklâli ve istikbalini kıskaca almaya, biçimlendirmeye, değiştirmeye veya dönüştürmeye yeltenenler hiçbir zaman başarılı olamayacaktır. Kaynağı, etiketi, türü ve hedefi ne olursa olsun, teröre karşı mücadelemiz, azimle ve kararlılıkla, hukuk içinde ve hukuka uygun biçimde terör bitene kadar devam edecektir.Merhum şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz başta olmak bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve dua ile anıyorum."

DHA