Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim MEB ve TÜBİTAK arasında işbirliği protokolü imzalandı

    Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, protokolün imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TÜBİTAK'ta devrim niteliğinde reformların yapıldığını ifade etti.

    Bakanlık olarak mesleki ve teknik eğitimi hem nitelik hem de nicelik olarak geliştirdiklerini belirten Tekin, buradaki insan kaynağının daha rasyonel kullanımı için çok ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

    TÜBİTAK ile yapılan işbirliğinin önemine işaret eden Tekin, şunları kaydetti:

    "Protokolle, mesleki ve teknik eğitim liseleri daha cazip hale gelecek ve meslek liselerine daha fazla öğrencinin gitmesi sağlanmış olacak. Dolayısıyla, öğrencilerin hem daha iyi yetişmelerini sağlayacak hem de onların bu anlamdaki yetenekleri ve başarılarını ödüllendirebileceğimiz bir süreç olacak."

    "GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ"

    TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin ise TÜBİTAK'ın büyük bir değişim ve yeniden yapılandırmanın içerisinden geçtiğini ve kurumun bilim ve teknoloji sektörlerini desteklemekle mükellef olduğunu belirtti.

    MEB ile yaptıkları işbirliğinin çok değerli olduğuna dikkati çeken Ergin, "Burada kabiliyetine, bilgisine, bakış açısına hatta bir noktasında memlekete karşı ahlaki ve insanı değerlere sahip çocuklarımızı, beyinlerimizi alıp bunları daha üretken, ülkenin geleceğine dair daha faydalı hale nasıl getireceğimizi, TÜBİTAK olarak projelerle, burslarla veya istihdamla bir noktaya taşımanın sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyoruz." değerlendirmesini yaptı.

    Ergin, geleceğe yatırım olarak nitelendirdikleri protokolün hayırlı olmasını diledi.

    GİRİŞİMCİ GENÇLER YETİŞTİRİLECEK

    TÜBİTAK'ın desteğiyle yapılacak robot yarışmasıyla, mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, orta ve yükseköğretim seviyesindeki mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin, bilgi ve becerilerini kullanan, girişimci, bilimsel düşünen, rekabet edebilme bilincine sahip bireyler yetiştirilmesi amaçlanıyor.

    Protokolle ayrıca, öğrencilerin, bilgi ve deneyim paylaşımı yapmaları için ortam hazırlanması, toplumda mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması, endüstriyel otomasyon teknolojileri alanında ve robot teknolojileri konusunda çalışmaların tanıtımının yapılması ve sergilenmesi hedefleniyor.

    TÜBİTAK, protokol kapsamında, üniversitelerin endüstriyel otomasyon, mekatronik, makina ve malzeme mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden yarışma jürisini belirleyerek bakanlığa iletecek.

    Bu yıl 11-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gaziantep'te 10'uncusu yapılacak uluslararası robot yarışması, "Gaziantep Belkıs-Zeugma" temalı ve "Ahican Belkıs-Zeugma Antik Kentinde" sloganıyla düzenlenecek. Yarışma, temalı robot, çizgi izleyen robot, hızlı çizgi izleyen robot, sumo robot, mini sumo robot, serbest robot, robotino (hareketli robotlar) olmak üzere 7 farklı kategoride düzenlenecek.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ