Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Balıkesir'de bir camiinin 50 yıllık kıble hatası düzeltiliyor

    Kürendere Mahallesi'nde 1966 yılında inşaa edilen Salihoğulları Camii'nin kıblesinin yanlış yönde olduğu yarım asır sonra anlaşıldı. Cami, halkın isteği üzerine geçtiğimiz günlerde yıkıldı. Sındırgı Belediyesi öncülüğünde Kürendere Camisi'nin temeli, mahalle hayrıyla ve dualarla atıldı.

    Caminin tekrar yapılması için el birliğiyle çalışıp maddi manevi katkıda bulunan mahalle halkına teşekkür eden AK Partili Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, "Son yıllarda bazı hassasiyetlerimizi kaybettik. Kaybettiğimiz bu hassasiyetlerin başında her şeyi birilerinden beklemek, devletten beklemek ya da belediyeden beklemek gibi bir sıkıntılı durumla karşı karşıya kaldık. Hiçbir idarenin tek başına vatandaşı işin içine katmadığı müddetçe başarılı olması mümkün değil. Halk bu işe destek verirse başarılı olur. Geçen hafta burada kadınların, erkeklerin, çocukların, yaşlıların bir tuğla taşımak için gayretlerini gördüm. Birlik ve beraberliği sağlayabilecek işler bizim gücümüzü oluşturuyor. Gelecekle ilgili güvenimizi artırıyor. Bu birlikteliği sağladınız, karınca kararınca destek verdiniz. İnşallah ramazan ayında burada ibadetimiz yapacağız. Hayırlı olsu" dedi.

    Sındırgı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Aydın ise kıblesi yanlış yönde olduğu için yıkılan caminin yenilenmesi amacıyla 250 bin lira gerektiğini hatırlatıp, "Kürendere mahallesi'nde Salihoğulları Camisi'nin kıblesi yanlış olduğu için yıkıldı. İlk planımız Ramazan ayına kadar caminin bir kısmını bitirerek namazların burada kılınmasını sağlamak. İkinci planda ise bir yıl içinde camiyi tamamen bitirerek gelecek yıl yapılacak geleneksel mahalle hayrında açılışını gerçekleştirmek" diye konuştu.

    Aydın'ın konuşmasından sonra Başkan Yavaş, caminin temeline ilk harcı attı.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ