Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, geçen yıl Ekim ayında Hacer Çetindağ'ı öldürmekle suçlanan Erdal Kaya'nın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya Hacer Çetindağ'ın eşi sağır ve dilsiz olan Selçuk Çetindağ, ağabeyi Cemalettin Deniz, Kadın Cinayetleri Durduracağız Derneği Temsilcisi Ayşegül Kaya da katıldı.

Erdal Kaya tercüman aracılığıyla yaptığı savunmasında olay günü Hacer Çetindağ'ın kendisini çağırdığını söyleyerek, "Evine gittim, konuşurken aramızda tartışma oldu. Ben 'Bundan sonra beni çağırıp durma' dedim. Bu sebeple tartıştık. Aramızda münakaşa oldu. Sonrasında Hacer benimle ilişkiye girmek istedi. Ben de 'Sen yatak odasına git, ben de mutfağa gidip su içeceğim' dedim. O esnada onu öldürmek istedim. Mutfağa gittim, bir bıçak aldım, cebime koydum yanına gittim. 'Sana bir sürprizim var' diyerek arkasını dönmesini istedim. Arkasını döndükten sonra bir elimle ağzını tuttum. Diğer elimle aldığım bıçakla ise boğaz kısmını kestim. Yere düştükten sonra öldüğünü anladığımda üstünü bir örtü ile örttüm, üzerimde bulunan çakmak gazını üzerine döktüm. Ancak korktuğum için yakmadım. Çocuklara baktım, uyuyorlardı. Daha sonra evden ayrıldım. Ertesi sabah Selçuk beni aradı, eşinin öldüğünü söyledi. Bunun üzerine tekrar evlerine gittim, kalabalık olduğunu gördüm, sonrasında polis memurları tarafından alınıp götürüldüm. İfadelerimde de zaten olayı itiraf ettim" dedi.

"EVLENMEDEN ÖNCE SEVGİLİYDİK"

Erdal Kaya, Hacer Çetindağ ile evlenmeden önce ilişkilerinin olduğunu belirterek, "Her ikimiz de evlenmeden önce sevgili olduk, sonrasında ikimiz de ayrı ayrı kişilerle evlendiğimiz ve evliliğimizin devamı esnasında aramızda yeniden duygusal yakınlaşma başladı. Hacer ilişkimizin devamı konusunda çok ısrarcı davranıyordu. Birlikte kaçmayı istiyordu. Ben onun bu istekleri karşısında bunalmıştım, psikolojim bozuldu. Bu nedenle onu öldürdüm" diyerek kendini savundu.

"SANIK DOĞRUYU SÖYLEMİYOR"

Hacer Çetindağ'ın ağabeyi Cemalettin Deniz ise eniştesini de suçlayarak, "Gerek Selçuk'un, gerekse katılan sanığın anlattıkları gerçeği ifade etmiyor. Bu olayın her ikisi tarafından planlandığını gösteren ciddi deliller var. Ben daha önce Cumhuriyet Savcılığı'na birçok kez dile getirdim. Ancak dikkate alınmadı. Sanık saat 23.00 gibi evden çıktığını söylemektedir. Saat 23.30'da ablam Havva ile eşim görüntülü telefonla kardeşim Hacer ile görüşmüştür. Bunun gibi olayda açıklığa kavuşması gereken birçok husus var" dedi.

Selçuk Çetindağ ise suçlamaları kabul etmeyerek, "Sanığı evimize davet ettik. Akşam yemeği yedik. Önce sanık evden ayrıldı. Daha sonra ben işe gittim. Sabah 06.00 civarı eve döndüğümde eşimi ölü buldum. Alt komşumuza haber verdim. Onlarda polisi aradı. Şikayetçiyim. Sanık ile eşimin arasında evli iken bir ilişki olduğu konusunda bilgim yok" diye konuştu.

Mahkeme heyeti sanık Erdal Kaya'nın tutukluluk halinin devamına, telefon kayıtlarının alınmasına karar verirken, mahkeme 22 Haziran tarihine ertelendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri mahkemenin ardından adliyenin önünde 'Kadın cinayeterinde indirimler uygulanmasın' yazılı pankart açtı.

DHA