Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Şırnak'ta PKK'lı teröristlere yönelik operasyon sürerken, terör örgütü mensuplarının tahrip ettiği Geylani Camisi'nde parçalanarak yere atılan Kur'an-ı Kerim sayfaları, bölgede güvenliği sağlayan askerler tarafından tek tek toplandı.

Kent merkezinde terör örgütü mensuplarının yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertarafı, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından güvenlik güçlerince 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor.

İsmetpaşa, Gazi Paşa ve Bahçelievler mahallelerinde çembere alınan teröristler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürerken, operasyonu izleyen AA ekibi, Yeni Mahalle'de teröristlerce tahrip edilen Geylani Camisi'ni görüntüledi.

ASKERLER TEK TEK TOPLADI

Çatışmaların yoğun yaşandığı ve bir süre önce büyük bölümü teröristlerden arındırılan Yeni Mahalle'deki kentin en büyük camisi olan Geylani Camisi'ne zırhlı araçlarla ulaşan ekip, geniş güvenlik önlemleri eşliğinde çekim yaptı.

Camideki çok sayıda Kur'an-ı Kerim'in teröristlerce parçalandığı, bir kısmının yakıldığı ve yere saçıldığı görüldü. Bölgede güvenliği sağlayan askerler, Kur'an- Kerim sayfalarını topladıktan sonra öperek yüksek bir yere koydu.

Camideki İslami figürlere zarar veren teröristlerin, camiyi yaklaşık bir ay kullandıkları öğrenildi.

CAMİNİN KAPISINA PATLAYICI TUZAKLADILAR

Caminin kontrolünü sağlamak için yoğun çaba gösteren güvenlik güçlerinin ilerleyişini durduramayan teröristlerin, caminin giriş bölümüne yerleştirdikleri el yapımı patlayıcıyı ahşap zeminin altından geçirdikleri yaklaşık 100 metrelik kablo aracılığıyla saldırı amacıyla infilak ettirdikleri belirlendi.

Patlama nedeniyle caminin büyük bölümünde hasar meydana gelirken, teröristlerin pencerelere gerdikleri çarşaflarla kendilerini gizlemeye çalıştıkları ve buradan ateş açtıkları ortaya çıktı.

OPERASYON HIZ KESMİYOR

Kentte 70 gündür devam eden operasyonlarda 408 terörist etkisiz hale getirilirken, bugüne kadar teröristler tarafından oluşturulan 191 barikat kaldırıldı, 29 çukur kapatıldı.

Güvenlik güçleri, çembere alınan teröristlere ''teslim ol'' çağrısında bulunurken, bir yandan da el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirerek ilerleyişlerini sürdürüyor.

Büyük bölümü tamamlanan operasyonda bugüne kadar bin 122 el yapımı patlayıcı imha edildi.

AA