Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, dünyaya 4 maddelik insani mesaj verdi.

İstanbul Kongre Merkezi'nde Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış programında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Dünya İnsani Zirvesi'ne evsahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Zirvenin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hazırlanan şu senaryoyu takdir ediyorum. 

Savaşlar, doğal afetler, salgın hastalıklar ve iklim değişikliğinin yol açtığı krizler, tüm insanlığın huzurunu, refehını ve ortak geleceğini tehdit ediyor. Hepimizde acının rengi, ırkı, dili olmadığını çok iyi biliyoruz. Türkiye, 140'ı aşkın ülkede insani ve kalkınma faaliyetleri yürütüyor, binlerce projeyi hayata geçiriyor.  Ayrıca 3 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteciyi ülkemizde misafir ediyoruz. Bu iltica, sığınma süreci devam etse dahi, varil bombalarından kaçan, kim olursa olsun kapımızı hiçbir zaman insanlara, insanlığa kapatmayacağız.

İnsani yardımlarımızın 2014 toplamı 6,4 milyar dolar olarak kesinleşti. Bu rakam her geçen yıl artıyor. Küresel insani yardım sisteminin tüm yönlerini görme imkanı bulduk. Mevcut sistem, insanlığın acil sorunları karşısında yetersiz kalıyor. Sistemin yükünü belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır. 

Küresel yardım sistemini yeniden ele almamız gerekiyor. Bizler, liderler olarak ancak ortak ilkeler ve amaçlar doğrultusunda çalışırsak başarılı olabiliriz. Burada sıralanan sorumluluk alanları son derece önemlidir. Her şeyden önce mevcut çatışmaların sona erdirilmesini, yenilerin önlenmesini sağlanmalıyız. Türkiye olarak arabulucuk çalışmalarını sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Suriye'de olduğu gibi hukuk ihlallerinin engellenmesi için daha fazla gayret göstermeliyiz. İnsanlığa karşı işlenen suçlar cezasız kalmamalı. Yerlerinden edilen kadınlara, çocuklara, engellilere ve diğer tüm mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız. Yardımlara bağımlılığın azaltılması için her milletin kendi ayakları üzerinde durabilecek ezber bozan çalışma tarzına ihtiyaç var. Türkiye kalkınma odaklı insani yardım politikasıyla farklı bir model sunmaya çalışıyor. 

İhtiyaçlar her geçen gün artarken, kaynaklar artmıyor. Ülkemize sığınanlara yapılan yardım 10 milyar doları aşarken, dünyanın yaptığı yardım 450 milyon dolarda kaldı. Sorumluluklarımızı bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız.

Dünyanın dört bir yanından bu tarihi zirveye gelen misafirlerimize hoşgeldiniz diyorum."

YUVARLAK MASA TOPLANTISINDA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan yuvarlak masa toplantısında konuştu. Erdoğan, "Türkiye uluslararası insan haklarının uygulanması konusunda hassasiyetini gösterecektir. İnsani yardım çalışanlarının güvenli bir şekilde yerine getirilmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Terör örgütlerinin kendisini meşrulaştırmaya yönelik her adımına karşı çıkacağız. Gaziantep Üniversitesi'nden İnsani Araştırmalar Merkezi'ni hayata geçirdik. Burada alınan kararlar somut adımlara dönüştüğünde geleceğe farklı bakmış olacağız. Hepinizi gereken kararlığı göstermeye davet ediyorum" dedi.

"TAAHHÜTLERİN TAMAMINA DESTEK VERİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra çeşitli ülkelerin liderlerinin konuşmasının ardından tekrar söz alarak şunları söyledi:

"5 temel taahhüdün tamamına destek veriyoruz. Çatışma riski barındıran ihtilafların tespiti ve bunlara müdahale edilebilmesi kritik öneme sahiptir. Bunun için de kararlı, şeffaf bir güvenlik konseyine ihtiyacımız bulunuyor. Biz buna işaret ediyor ve dünya 5'ten büyüktür diyoruz. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin reforma tabii tutulması; bölgesel ve kültürel dağılama kavuşması için çalışmaya devam edecektir.

BM'nin barışı koruma ve inşa faaliyetlerinin gözden geçirilmesine desteğimizi tekrarlamak istiyorum. Dünya İnsani Zirvesi'nin sonuçlarını da göze alarak, arabuluculuk faaliyetlerinin insani faaliyetlerini güçlendirmek için çalışacağız. 3'lü işbirliği mekanizmaları önceliklerimizden biri olmaya devam edecek.

Çatışmaya neden olan saikları ortandan kaldıramaya devam edeceğiz. BM Barışı İnşa Fonu'na 2020 yılına kadar 1 milyon dolar tutarın ilave mali katkıda bulunmayı taahhüt ediyoruz.

Dini, kültürel farklılıkların istismar edildiğini görüyoruz. Bunu önlemek için İspanya ile kurduğumuz Medeniyetler İttifakı girişimine gerek siyasi, gerek mali desteğimiz sürecektir. Tüm BM üyelerini bu girişimlere destek vermeye davet ediyorum.

Bu taahhütlerin somut adımlara dönüştüğünü gördüğümüz gün sonuçları göreceğiz."