Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, 15 Temmuz akşamı Denizli ve Aydın'dan 580 askerin Çardak Havaalanı üzerinden Ankara'ya götürülmek istendiği anlar ile vatandaşların Çardak'ta yolu kapatıp askerleri çevirmesine ilişkin cep telefonu görüntülerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Görüntülerde, konvoy halinde gelen askeri araçların önüne geçen vatandaşlar, otomobilleriyle yolu kapatıyor, araçlardan iniyor ve askerlere sorular yöneltiyor.Görüntülerde, bazı kadınların askerleri yakalarından tutarak, "Bizi ezmeden geçemezsiniz" ifadelerini kullandıkları, bazılarının da şoför mahalline bindikleri askeri araçların hareket etmesini engelledikleri görülüyor.Askerler, vatandaşların geçit vermemesi karşısında geri çekilerek bir alanda toplanıyor.

Çardak Belediye Başkanı Öztürk de aralarında Çardak yolunu kapatarak girişime engel olanlar arasında yer alan Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, 15 Temmuz gecesi Çardak Havaalanında yaşadıklarını gazetecilere anlattı. Öztürk, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, Denizli ve Aydın'dan 580 askerin havaalanı üzerinden Ankara'ya götürülme planını vatandaşın önlediğini söyledi. Halkla tek vücut olup kenetlendiklerini ve bu girişimi engellediklerini ifade eden Öztürk, trafik nedeniyle askerlerin alana tek seferde gelemediğini, vatandaşların 200 civarında askerle baş etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Belediyeye ait itfaiye, kamyon, dozer gibi araçları havaalanı pistine göndererek havadaki nakliye uçağının inmesini önlemeye çalıştıklarını söyleyen Öztürk, şunları anlattı:"Biz derhal elektrikleri kestirdik. Alanda bulunan tankerler içindeki yaklaşık 11 ton uçak yakıtını 'ikmal yapılmasın' diyerek kahraman askerlerimiz toprağa boşalttı.

Allah onlardan razı olsun. Sıkıştıklarını anlayınca bazı askerler yaya olarak askeri alana doğru kaçmaya çalıştı. Kapıda kadınlarımız çok mücadele verdi. Vatandaşlarımız askeri araçların kapılarını açarak askerlere müdahalede bulundu. Bunu daha çok kahraman kadınlarımız yaptı. Havalimanı kapısında askerlere vatandaşlarımız 'Ne için buraya geldiniz? Neden buradasınız?' diye sordular. Kaymakam Bey, 'Ben sizi buradan geçirmem, Vali beyin emri var' dediğinde askerlerin başındaki Yarbay 'Biz Vali falan tanımayız, biz geçeriz' diyerek yüklendiler. Hatta vatandaşların oluşturduğu etten duvarı silahlarla yüklenmek suretiyle zorladılar. Baktılar milletin büyük bir gücü var, vazgeçmek zorunda kaldılar. Biz havalimanında bulunan yüzlerce silahlı askere karşılık cebimizde çakı dahi olmadan bu kalkışmaya 'dur' dedik."Mahmut Öztürk, daha sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye durumu telefonla bildirdiğini söyledi.

"Bizi ezmeden geçemezsiniz"Havaalanının girişinde toplanan vatandaşlar da yaşadıklarını gazetecilere anlattı.Kadriye Dağdelen Karabeke, vatanı için canını vermeye hazır olduğunu, bu nedenle girişimi önlemeye çalıştıklarını söyledi.Olayı duyunca oğluna evde duramayacağını söyleyerek birlikte sokağa çıktıklarını, Çardak havalimanı girişine gittiklerini anlatan Karabeke, "Askerler içeri girmek istedi, yollarını kestik direndik. Kendilerine bizi ezmeden geçemeyeceklerini söyledim, 'sıkıysa çiğneyin geçin' dedim. 'Siz bu vatan için yemin etmediniz mi, sizin başkanınız, komutanınız Tayyip Erdoğan değil mi?' diye sordum. Bu vatan için elimden geleni yapmak istedim, ölmeyi düşündüm. Çok sinirlenmiştim, hiç korkmadım." ifadelerini kullandı.

Havaalanı kapısının girişini iş makinesiyle kapatan belediye kepçe operatörü Hüseyin Ertaş ise askerlerin, "Sen ne yapıyorsun, ne işin var burada? Kepçeni çek, git" dediklerini, silahlarını üzerine doğrulttuğunu ama vatanı için oradan ayrılmadığını söyledi. İş kazası nedeniyle sol kolunu kaybeden ve malulen emekli olan İsmail Arısoy ise televizyondan durumu öğrenince hemen toplanan grupla havaalanına gittiğini anlattı.Planlı hareket edilmediğini de vurgulayan Arısoy, "Şimdi 'Bir asker var, karşısına geç' deseniz geçemem, korkarım. Ama o anda ilahi bir güçle askerlerin karşısına çıktık ve mücadelemizi verdik. Askerler bize tatbikat olduğunu ve hemen geri döneceklerini sürekli söylediler. Kahramanlık yapmaya gerek yok. Ben 64 yaşındayım bütün darbeleri yaşadım. Ve darbelerin nelere mal olduğunu çok iyi biliyorum." diye konuştu.

AA