Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası pek çok kamu kurum ve kuruluşunda görevden alma ve uzaklaştırmalar kapsamında toplam 44 bin 741 kişi görevden uzaklaştırıldı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, aralarında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, TÜRKSAT ve bakanlıkların da bulunduğu pek çok kamu kurum ve kuruluşunda görevden uzaklaştırma işlemi gerçekleştirildi.

Buna göre, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığında görev yapan 22 personel açığa alındı.

Hazine Müsteşarlığında 2 genel müdür, bir genel müdür yardımcısı ve 5 daire başkanı dahil toplam 62 kişi görevden uzaklaştırıldı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN 529 KİŞİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı ilgili ve ilişkili kurumlardan toplam 529 kişi açığa alınırken, TÜRKSAT A.Ş'de ise 29 kişinin iş akitleri feshedildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığında merkez ve taşra teşkilatında çalışan 197 personel görevden alındı.

BTK'DAN 170 KİŞİ AÇIĞA ALINDI

BTK merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 170 kişi açığa alındı, kurum destek hizmetlerinde çalışan 58 personel de görevden uzaklaştırıldı.

MEB'DE RAKAM 21 BİN 810'A ULAŞTI

MEB'de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik yürütülen çalışma kapsamında, açığa alınan kamu personeli sayısı 21 bin 738'e ulaştı, açığa alınan öğretmen sayısı ise 21 bin 29 oldu.

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 72 kişi açığa alındı.

Alınan bilgilere göre, FETÖ soruşturması kapsamında 70 öğretmen, 1 Teftiş Kurulu Başkanı ve 1 işçi olmak üzere toplamda 72 kişi açığa alındı. Personellerden 47'sinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 25'inin de Muş valiliği tarafından açığa alındığı öğrenildi.

Öte yandan, Ankara Üniversitesinde görevli 4 öğretim elemanı açığa alındı.

TRT'DEN 300 KİŞİ

TRT'de 300 kişi ve RTÜK'te çeşitli unvanlardaki 29 personel görevlerinden uzaklaştırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında FETÖ ile irtibatlı 58'i Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden olmak üzere çeşitli unvanlarda toplam 70 personel görevden uzaklaştırıldı.

262 ASKERİ HAKİM VE SAVCI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Bülent Ecevit Üniversitesinde 20'si öğretim üyesi, 11'i idari personel olmak üzere toplam 31 kişi açığa alındı.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığınca 262 askeri hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı. (AA)

DİMİ'DEN 139 PERSONEL GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Darbe girişimi sonrası yapılan çalışmalar doğrultusunda Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nde çeşitli birimlerde görevli 139 personel görevden uzaklaştırıldı.
Edinilen bilgilere göre FETÖ/PDY terör örgütüne ilişkin yürütülen çalışmalar sonucu ilgili yasa ve mevzuat gereği DHMİ'de çeşitli birimlerde görevli 139 kişinin görevden uzaklaştırıldığı ve haklarında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. (Gökhan ARTAN HABERTURK HABER MERKEZİ)