Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kendisine Genelkurmay'dan yanıltıcı bir telefon geldiğini açıkladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de gelen benzer bir telefon için, "Darbe konusunda Sayın Genelkurmay Başkanı'nın darbenin başında olduğu bilgisi bize geldi Genelkurmay Özel Kalemi'nden" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu NTV'de darbe girişimi hakkında açıklamalar yaptı.

15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalemi'nden telefon geldiğini açıklayan Kılıçdaroğlu, "Doğrudan bir iletişimimiz yoktu. Ne olup bittiğini biz de merak ediyorduk. Uçaktayken haber geldi. 21:50 uçağı ile biz dış politika ile ilgili strateji belgesini açıklamak üzere İstanbul’a gitmiştik. Daha uçak piste iner inmez cep telefonlarından biz olayı ve vahameti öğrendik. Darbe konusunda Sayın Genelkurmay Başkanı'nın darbenin başında olduğu bilgisi bize geldi Genelkurmay Özel Kalemi'nden" dedi.

CHP lideri daha sonra yaşananları şöyle anlattı:

"Biz hemen 'Kimden gelirse gelsin darbeye karşıyız' dedik. Böyle bir süreç yaşadık. Bizi yanıltmaya ya da bizi yönlendirmeye çalışan bir çaba bizim neznimizde hiçbir etki yapmadı. Çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz daha iyi bir demokrasiyi savunuyoruz. Bu telefondan önce biz medyaya açıklama yapmıştık, 'Türkiye darbelerden çok çekti' şeklinde. Büyük bir ihtimalle bu açıklamalar üzerine bu tür bilgiler geldi bize."

MHP'YE DE BENZER TELEFON GELMİŞTİ

Habertürk TV'de yayınlanan Karşıt Görüş programına telefonla bağlanan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Org. Akar'ın yaverinden MHP lideri Devlet Bahçeli'ye yanıltıcı bir telefon geldiğini söylemişti.

Yalçın, "Biz 22.30 civarı genel merkezdeydik. Devlet Bahçeli'nin o gece Cumhurbaşkanı ve 1. Ordu Komutanı ile bir görüşmesi olmadı. Bahçeli, kimsenin Ankara'da olmadığı bir dönemde çıkıp darbenin karşısında olduğunu ifade etti. Genelkurmay'dan Bahçeli'ye yaver üzerinden bir mesaj geldi. Muhtemelen Ali Bey'di zannediyorum. Genel Başkanımızı yanıltıcı bir mesajdı bu. Genelkurmay Başkanı'nın derdest edildiği bir zaman geldi bu bilgi genel merkeze. Her şeyin kontrol altında olduğuna yönelik bir mesajdı. Daha sonra Genel Başkanımız Başbakanı arıyor. Ulaşamayınca özel kalem müdürüne haber veriyor" demişti.