Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Özel Harekat polisleri, darbe girişiminde Atatürk Havalimanı'nda kuleyi ele geçiren darbeci askerlerden kuleyi film sahnelerini aratmayan bir operasyonla geri aldı. O anlar güvenlik kameralarına yansırken, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın özel harekat polislerine "O kuleyi ölümüne alın" emrini verdiği öğrenildi.

Hainlerin kalkıştığı, halkın ve polisin müdahalesi ile püskürtülen darbe girişimin ardından bilinmeyenler bir bir ortaya çıkmaya başladı. İstanbul'un her noktasında İl Emniyet Müdürü Dr.Mustafa Çalışkan'ın öncülüğünde darbecilere müdahale eden İstanbul polisi, gecenin operasyonunu ise Atatürk havalimanında gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın İstanbul'a geleceği bilgisini alan Emniyet Müdürü Çalışkan, darbecilerin elindeki kuleyi almak için harekete geçti. Erdoğan'ın gelişini telsizden anons edilmemesi yönünde talimat vererek Cumhurbaşkanı'nın ATA uçağının hedef olmasından çıkartan Çalışkan, sonrasında ise özel harekat polislerine kulenin geri alınması talimatını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ATA uçağının alana sağlıklı inebilmesi için kulenin mutlaka geri alınmasını isteyen Emniyet Müdürü Çalışkan, özel harekat polislerine, "o kuleyi ölümüne bile olsa askerlerden geri alın" emrini verdiği öğrenildi. Bu talimat üzerine tereddütsüz olarak harekete geçen özel harekat şube müdürlüğü ekipleri, ellerine kalkan dahi almadan canlarını ortaya koyarak operasyona başladı. Atatürk Havalimanı kulesine film sahnelerini aratmayan bir operasyon düzenleyen polisler, kulede bulunan askerleri etkisiz hale getirdi. O anlar ise güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

Görüntülerde polislerin, kule odasına kapıyı kırarak girdikleri ve darbecilerin başındaki rütbeliyi anında etkisiz hale getirdikleri, bu sırada diğer askerlerin ise yukarı kaçtıkları görülüyor. Polisler daha sonra ise kuledeki askerlerin tamamını etkisiz hale getirerek gözaltına alıyor.

Kulenin alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da içerisinde bulunduğu ATA uçağı sorunsuz bir şekilde Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı

İHA