Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem SON DAKİKA! FETÖ'den tutuklananlar ve gözaltına alınanlar 23.10.2016

    FETÖoperasyonları kapsamında tutuklanan ve gözaltına alınan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İşte FETÖ operasyonlarında 23 Ekim Pazar gününe dair haberler.

    Haberler anlık güncellenmektedir...

    GİZLİ TANIKLARIN İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI

    Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve mahkemeye sunulan iddianamede, darbe girişiminin ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bulunan örgüt elebaşı Fetullah Gülen tarafından organize edildiğine dair önemli gizli tanık ifadeleri yer aldı.

    İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan ve İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan bin 300 sayfalık, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İzmir'deki kapsamlı ilk iddianame, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi için gönderilen belgelerin önemli bir dayanağını oluşturuyor. İddianamedeki gizli tanık beyanlarının ve ortaya konan delillerin, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin "elimize ilk somut deliller geldi" sözüne temel oluşturduğu bildirildi.

    DARBE GİRİŞİMİ ÖNCESİ ANKARA'DA TOPLANTI YAPILMIŞ

    Gizli tanık ifadelerine de yer verilen iddianamede, örgütün "Hava Kuvvetleri İmamı" olarak bilinen Adil Öksüz'ün Ankara'daki bir villada darbe girişiminden önce Kurmay Albay Bilal Akyüz, Kurmay Yarbay Barış Avıalan, Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Havacı Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Denizci Koramiral Ömer Faruk Harmancık ile toplantı yaptığı, yeni bilgiler ve ifadeler doğrultusunda Öksüz'ün örgütün "Türk Silahlı Kuvvetleri İmamı" olduğu bilgisi yer aldı.

    "Kuzgun" ve "Şapka" kod adlı gizli tanıkların ifadelerine yer verilen iddianamede, Öksüz'ün villanın diğer katlarında gezerek içeride bulunan ve yapılacak darbe ile ilgili çalışmaları yürüten örgütün sözde üst düzey "imam"ları ile görüşmeler yaptığı ifade edildi.

    Gizli tanığın "Adil Öksüz, darbe yapılacak olan 15 Temmuz akşamını kastederek, 'ilk işlerden bir tanesi görevlendirme verilecek kuvvetlerle halen cezaevlerinde tutuklu bulunan FETÖ mensubu kişileri vakit kaybetmeksizin çıkartmak olacak' dedi" ifadeleri de iddianamede yer aldı.

    DARBE PLANINI ÖRGÜT ELEBAŞI GÜLEN'E ONAYLATMIŞ

    "Kuzgun" kod adlı gizli tanık ifadesinde, Adil Öksüz'ün darbe planlarını Fetullah Gülen'e götürerek onayını alacağını açıkça belirttiğini, planın Öksüz tarafından 12 Temmuz Salı günü ABD'ye götürülerek Gülen'in onayından sonra devreye sokulduğunu belirtti.

    Adil Öksüz'ün yine başka bir konuşmasında "Arkadaşlar biraz önce içerideki odadan büyüğümüzle görüştüm. Sizlere selamı var." dediğini anlatan gizli tanık, "Adil Öksüz'ün bu konuşmasında büyüğümüz diye bahsetmiş olduğu kişi Fetullah Gülen'di. Başka bir konuşmasında ise yine Adil Öksüz'ün 'Arkadaşlar ben cumartesi veya pazar İstanbul'da olacağım, oradan yurt dışına uçacağım, bir aksilik olmazsa salı günü büyüğümüzle görüşüp çarşamba veya perşembe döneceğim' dedi. Orada bulunan herkes büyüğümüz sözünden kastedilenin Fetullah Gülen olduğunu biliyordu. Öksüz, 12 Temmuz Salı günü Amerika'ya darbe planlarını götürüp Fetullah Gülen'e sundu ve onun onayı ile planları devreye soktu." dedi.

    KRİTİK KONUMDA BULUNAN KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA KOD İSMİ VERİLMİŞ

    İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanıp İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan ve 267 şüpheli hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamalarının yer aldığı iddianamede, FETÖ mensuplarının Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı komutanlıklar, Polis Akademisi ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile Adalet Bakanlığı bünyesindeki bazı meslek gruplarına kod isim verdikleri, bunu da gizlilik içerisinde yürüttüğü bilgisi yer aldı.

    Fetullah Gülen'in "bir numaralı şüpheli" olduğu iddianamede, TSK'ya bağlı komutanlık ve üslerin yanında örgütün açtığı "eğitim kurumları"nda Silahlı Kuvvetler personeline güncel dersler verildiği, dersi veren üst düzey "abilere" "Doktor" kod adının verildiği belirtildi.

    FETÖ'DEN MİT, EMNİYET VE TSK'YA KOD İSİMLER

    İddianamede, "Örgütün, 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı: Kürşat Bey, Hava Kuvvetleri Komutanlığı: Hüseyin Bey, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı: Dursun Bey, Jandarma Genel Komutanlığı: Cüneyt Bey, Milli İstihbarat Teşkilatı: Simit, Polis Akademisi Başkanlığı: Pa, hakim ve savcı: Hasan Bey, fetih okutmak: Sınav sorularının verileceği örgüt üyesi, BBTM: Büyük bölge talebe mesulleri, BTM: Bölge talebe mesulü, erkek zabıt katibi: Zekai Bey, bayan zabıt katibi: Zekiye Hanım, mübaşir: Beşir Bey, infaz koruma memuru: Nafiz Bey' gibi kod isimleri kullandığı belirlendi." ifadeleri yer aldı.

    AA

    ALACAKAYA KAYMAKAMI CELALETTİN TAŞKAYA GÖZALTINA ALINDI

    Elazığ'da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Alacakaya Kaymakamı Celalettin Taşkaya gözaltına alındı.

    Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce FETÖ/PDY kapsamında yürütülen soruşturmayla ilgili Alacakaya Kaymakamı Celalettin Taşkaya gözaltına alındı. Emniyete götürülerek sorguya alınan Taşkaya ile ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi. (HABERTÜRK HABER MERKEZİ)

    ANTALYA'DA TUTUKLU SAYISI BİN 18'E ULAŞTI

    Antalya'da 15 Temmuz darbe girişimin ardından yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında bin 18 kişi tutuklanırken, 2 bin 697 kişi hakkında adli işlem, 2 bin 20 kişi hakkında ise idari işlem yapıldı.

    Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından "Anayasa'yı ihlal", "Cebir ve şiddet kullanarak TBMM'ni ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs", "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik" suçlarından başlatılan soruşturmalar sürüyor.

    Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada soruşturmalar kapsamında bin 18 kişinin tutuklandığı, 123 şahsın gözaltında olduğu, 406 şahsın firarda bulunduğu belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "669'u adli kontrol şartıyla olmak üzere bin 56 kişi serbest bırakılmıştır. Ayrıca 790 kişi görevden uzaklaştırıldı, bin 159 kişinin ise ihraç/ iş akdi fesih edilmiş, 19 kişi emekliliğe sevk edilmiş, 54 kişi göreve iade edildi. Toplam adli işlem sayısı 2 bin 697, idari işlem sayısı ise 2 bin 20."

    Diğer taraftan soruşturma kapsamında 63 hakim-savcı tutuklanırken, 6 hakim-savcı firar etti. 111 emniyet mensubu tutuklandı, 3 emniyet mensubu firar etti. Tutuklanan akademisyen sayısı ise 128 olarak açıklanırken, firar eden akademisyen sayısı 34 olarak kaydedildi. 64 akademisyen hakkında ise adli kontrol kararı verilirken 118 akademisyen görevden uzaklaştırıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan 188 kişi ise meslekten ihraç edilirken 640 kişinin iş akdi feshedildi. (IHA)

    20 EMNİYET MENSUBUNDAN 5'İ TUTUKLANDI

    Bartın'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Bylock kullandıkları iddiası ile adliyeye sevk edilen 20 kişiden 5'i tutuklanırken 15 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

    Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında geçtiğimiz Salı günü Bartın merkezli 8 ilde emniyet mensuplarına yönelik yapılan Bylock operasyonunda gözaltına alınan 36 kişiden 20 kişi bugün Bartın adliyesine sevk edilmişti. Adliyeye sevk edilen 20 kişiden 5'i tutuklanırken 15 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 36 kişiden 30'u adliyeye sevk edilirken 5 kişi tutuklandı, 6 kişinin emniyetteki işlemleri devam ediyor. (IHA)

    BYLOCK'CU 26 ÖĞRETMEN TUTUKLANDI

    Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, örgütün şifreli haberleşme uygulaması Bylock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 33 öğretmenden 26'sı tutuklandı, 2 öğretmen serbest bırakıldı. (HABERTÜRK HABER MERKEZİ)

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ