Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim Zorunlu tam gün eğitim ve okul öncesi zorunlu eğitim ne zaman başlıyor? MEB açıkladı!

    Başbakan Binali Yıldırımın talimatıyla tam gün ile okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesine ilişkin başlatılan çalışma Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) tamamlandı. MEB, 2019 yılına kadar tam gün eğitime geçilmesi ve okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesine yönelik taslak çalışmayı Başbakanlığa sundu. Peki tam gün eğitim ve okul öncesi zorunlu eğitim ne zaman başlayacak? İşte tarihi..

    TAM GÜN EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

    Başbakan Binali Yıldırım'ın "eğitim alanında 4+4+4ten sonra yapılacak en büyük reform" olarak nitelendirdiği uygulama, onaylandığı takdirde 2019'da Türkiye genelinde uygulamaya konulacak.

    Bakanlığın bu kapsamda, tam gün eğitim modeli için derslik başına düşen öğrenci sayısını baz alarak yaptığı çalışmaya göre, 24 kişilik sınıflar için 163 bin 408, 30 kişilik sınıflar için 77 bin 799, 34 kişilik sınıflar için 40 bin 198 yeni derslik gerekiyor.

    Çalışma ile tam gün eğitim modelinin hayata geçirileceği 2019 yılına kadar yapılması planlanan derslik ihtiyacının maliyeti de tespit edildi. Buna göre, 24 kişilik sınıflar için yapılacak dersliğin 81 milyar 704 milyon, 30 kişilik sınıflar için 38 milyar 899 milyon 500 bin, 34 kişilik sınıflar için de 20 milyar 99 milyon lira maliyet belirlendi.

    Okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesi için 20 kişilik 19 bin 104 yeni dersliğin yapılması gerekiyor. Planlamada okul öncesi eğitim kapsamında yapılacak derslikler için de 7 milyar 49 milyon 376 bin lira maliyet çıkarıldı.

    "4+4+4ten sonra yapılacak en büyük reform"

    Tam gün eğitimin uygulanmasıyla sabahçı-öğlenci uygulaması da tamamen kaldırılacak.

    Zorunlu okul öncesi eğitim de gelecek yıldan itibaren, eğitim bölgelerinden seçilecek okullarda, pilot uygulama olarak başlatılacak.

    Türkiyede, okullaşma oranı yüzde 50lerin üzerine çıkan okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesiyle öğrenciler 2-3 yaşından itibaren eğitime başlayacak ve okul ortamına alışacak.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ