Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DEAŞ terör örgütünün Tacik, Uygur, Özbek ve Kazak kökenli militanlarının sözde emiri olduğu belirlenen Tacik Azra kod isimli DEAŞ militanı İstanbul'da yakalandı.

Nihat ULUDAĞ / İSTANBUL

Irak'ta DEAŞ'ın otomobillerine bomba yükleyerek Türkiye'ye gönderen 3 Irak uyruklu şahıs Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerince yakalanarak adliyeye sevk edildi.

Irak'ın Musul kentinde bomba üreten fabrikaları olan ve DEAŞ otomobillerine bomba yükleyerek Türkiye'ye gönderen Irak uyruklu S.A.S.A.T., M.A.S.A.T., M.A.S.A.T., isimli 3 kardeşin 2 ay önce Türkiye'ye kaçak yollardan girişi yaptığı tespit edildi. Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri şahısları uzun süre titizlikle takip etmesinin ardından Samsun ilinde kaldığını belirledi. TEM ekipleri, Samsun İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yaptıkları ortak operasyonla şahısları kıskıvrak yakalayarak gözaltına aldı.

Sakarya'ya getirilen şahıslar emniyetteki işlemlerinden sonra Yenikent Devlet Hastanesindeki sağlık kontrollerinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Irak uyruklu kardeşler S.A.S.A.T., M.A.S.A.T. ve M.A.S.A.T. çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Kilis'in Elbeyli ilçesinde düzenlenen operasyonda yakalanan terör örgütü DEAŞ mensubu Suriyeli keskin nişancı tutuklandı.

Elbeyli İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince 24 Ocak'ta gözaltına alınan ve eylem için Türkiye'ye geldiği tespit edilen DEAŞ'lı terörist İsmail Mahlı (27), jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan zanlı "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan cezaevine gönderildi.

Suriye uyruklu İsmail Mahlı'nın terör örgütü DEAŞ'ta keskin nişancı olarak görev aldığı, kardeşleri Y.M. ve A.M'nin de halen örgütün içerisinde olduğu belirlenmişti. Gözünden yaralı olan Mahlı'nın bir süre önce Rakka'daki çatışmalarda yaralandığı tespit edilmişti. Mahlı'ın Türkiye'deki bağlantılarıyla ilgili çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Nurcan İNAL/KİLİS