Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Birleşmiş Milletler (BM) Çatışma Bölgelerinde İşlenen Cinsel Suçlardan Sorumlu Özel Temsilcisi Zainab Hawa Bangura, Irak'ta son iki yılda çıkan terör olayları ve çatışmalardan dolayı 3 bin ila 6 bin arasında kadının cinsel istismara maruz kaldığını bildirdi.

Bangura, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki Saad Abdullah Konferans Salonu'nda IKBY İçişleri Bakanı Kerim Sincari, IKBY Sağlık Bakanı Rekeft Heme Reşid, IKBY Kadın İşleri Dairesi Genel Sekreteri Pehşan Zengene ve diğer insani yardım örgüt temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantı sonrası Zengene ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Bangura, "BM'nin elindeki verilere göre, Irak'ta son iki yılda çıkan çatışmalar ve terör olaylarından dolayı 3 bin ila 6 bin arasında kadın cinsel istismara mazur kaldı." ifadelerini kullandı.

Kadına karşı işlenen suçlar ve özellikle tecavüzün bir terör taktiği olduğunun altını çizen Bangura, "Tecavüze maruz kalan kadınların tedavi edilmesi için çok sıkı bir şekilde çalışmamız lazım. Kadına tecavüz sadece ferdi değil, aile ve toplumu etkileyen bir durumdur." dedi.

Irak'ta cinsel istismara maruz kalan kadınların tedavi edilmesi ve topluma yeniden entegre olmaları için Irak Dışişleri Bakanlığı ile ortak çalışma müzekkeresi imzaladıklarına da değinen Bangura, "Bağdat ve Erbil kentlerinde iki ayrı temsilcilik açarak bu işin üzerinde duracağız. Suç işleyen kişilerin toplum içinde elini kolunu sallayarak dolaşmaması lazım." diye konuştu.

Bangura, "Bu tip durumlarda suçluların adalet önüne çıkarılması çok kolay bir iş değil. Önümüzde suçları ispatlayan delillerin toplanması ve mahkemeye sunulması süreci var. Bu süreci başlatacak hükümete destek vereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.