Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yurt dışındaki mühürsüz oylar da geçerli sayıldı

    Yurt Dışı Seçim Kurulunca, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) verdiği "mühürsüz oy" kararı kapsamında söz konusu oylar geçerli sayıldı.

    AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Hollanda'da CHP'li bir sandık müşahidi, sandık kurulu mührü bulunmayan 150 zarftaki oyların sandık kurulunca geçerli sayıldığını belirterek, karara itiraz etti.

    Yurt Dışı Seçim Kurulu ise YSK'nın, "Yüksek Seçim Kurulu tarafından gönderildiğinde şüphe bulunmayan hallerde sandık kurullarının hata veya ihmali sonucu mühürlenmeyen oy zarfı ve pusulası ile kullandırılan oyların geçerli kabul edilmesine" yönelik kararı çerçevesinde itirazı reddetti.

    Danimarka'da yapılan başka bir itirazda ise AK Parti müşahidi, zarflarda 3 mühür yerine 2 mühür bulunduğu gerekçesiyle geçersiz sayılan 180 oyun geçerli sayılmasını talep etti.

    REKLAM

    Yurt Dışı Seçim Kurulu da YSK'nın aynı kararı kapsamında söz konusu zarfların açılarak oyların sayım ve dökümünün yapılmasını kararlaştırdı.

     YSK 'mühürsüz oyların geçerli sayılması'nın gerekçesini açıkladı
    YSK 'mühürsüz oyların geçerli sayılması'nın gerekçesini açıkladı Yüksek Seçim Kurulunun, "mühürsüz oyların geçerli sayılması"na ilişkin kararının gerekçesi açıklandı. Kurul, hata veya ihmali tespit edilen sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında ilgili seçim kurullarınca yasal gereğinin takdir ve ifası için suç duyurusunda bulunulması gerektiğine karar verdi.
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ