Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MİT TIR'ları davasında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu 25 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklandı. Berberoğlu, "Devletin gizli kalması gereken belgelerini yayımlamak" ile suçlandı. 

DHA'nın haberine göre Berberoğlu Maltepe Cezaevine konuldu. Berberoğlu'nun güvenlik gerekçesiyle arka kapıdan cezaevine alındığı öğrenildi.

Enis Berberoğlu, hakkındaki yargı kararına ilişkin şu açıklamayı yaptı;

"Adından başka adliye ile adalet ile hiçbir alakası olmayan bu sarayın odalarında hukukun katledildiğini defalarca gördük. Mahkemeler seri katil gibi masumları, mağdurları yargıladı. İçeri attı. İçerde unutmaya çalıştı. Biliyorum ki siz beni unutmayacaksınız. Ben de sizi unutmayacağım. Biz buraya masumlar, mağdurlar için geliyorduk. Bugün kendim için geldim. Olmadık bir işten, bir haberden böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın. Tek söyleyeceğim bu."

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergül yaptığı açıklamada, "Müvekkilim FETÖ ile mücadele etmiş bir basın mensubu olarak bugün FETÖ üyesi olmakla suçlanıyor. Hukuk olarak utanıyoruz. Enis Berberoğlu'nun avukatı olarak gurur duyuyorum. İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ne için tutuklandı? Damatların serbest bırakıldığı yerde, her duruşmaya gelen İstanbul Milletvekili kaçma şüphesi ile tutuklandı." dedi.

"MORALİ GAYET İYİ"

Enis Berberoğlu'nun eşi adliye önünde açıklama yaptı.  Adliyedeki polis merkezinde eşinin yanından çıkan Oya Berberoğlu yaptığı açıklama, "Morali gayet iyi. Zaten Türkiye'de hukukun h'si yok. Protesto ediyorum çok büyük haksızlık. Enis içeriye giriyor ancak burada CHP tutuklanmıştır" dedi.

ERSAN ŞEN: KONU İSTİNAF MAHKEMELERİ OLARAK BİLİNEN MAHKEMEYE GİDECEK

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, Berberoğlu'na verilen cezaya ilişkin Habertürk TV'ye şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dokunulmazlığın kaldırılması konusunda olsa gerek. An itibariyle yapacak bir şey yok. 25 yıl hapis cezası verilmişse, bu karar bir başka mahkeme tarafından (14.-15. Ağır Ceza Mahkemesi) aksi karar alınmadıkta tutuklanması için gereken yapılır. Şu an için herhangi bir vatandaştan farkı yok. Konu, İstinaf Mahkemesi olarak bilinen mahkemeye gidecek. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne dosya gidecek. Mesele, MİT TIR'ları meselesi. Sorunlu bir alandı. Sayın Berberoğlu hakkında verilen kararı, eğer verilişse an itibariyle tutuklandı. Kimse bu konuda devreye giremez. Kendisi ya da avukatı itiraz edecek. 25 yıllık bir hapis cezası, kim olursa olsun tutuklamayı gerekli kılabilir."

TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİ

Enis Berberoğlu hakkındaki tutuklama kararının ardından tutuklu milletvekillerinin sayısı 10'a yükseldi. HDP Milletvekili 9 isim tutuklu bulunuyordu. Berberoğlu, CHP'den tutuklanan ilk milletvekili oldu.

Tutuklu milletvekilleri listesi şöyle;

Enis Berberoğlu, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Gülser Yıldırım, Ferhat Encü, Çağlar Demirel, Besime Konca, Burcu Çelik Özkan

YÜKSEKDAĞ VE AYDOĞAN'IN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Tutuklu bulunan HDP'li Figen Yüksekdağ ve Nursel Aydoğan'ın ise milletvekillikleri düşürülmüştü.

ENİS BERBEROĞLU KİMDİR?

Kadri Enis Berberoğlu, 5 Haziran 1956 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Eğitim hayatını Avusturya lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı, ardından da ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı.

1981 yılında Dünya gazetesinde çalışmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Enis Berberoğlu, CNN Türk, Hürriyet ve Radikal gibi kuruluşlarda çalıştı. 29 Aralık 2009'da Hürriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni oldu ve 5 yıl boyunca görevini sürdürdü.

10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi'ndeki Genel Yayın Yönetmenlik görevinden istifa etti ve 2014'ün Ekim ayında Sözcü Gazetesi'nin yazar kadrosuna katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 5-6 Eylül 2014 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultayı'nda, aldığı oylar ile Parti Meclisi'ne seçildi ve böylece siyasi hayatı başlamış oldu. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.