Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı "Adalet Yürüyüşü"nün 12. günü... Kılıçdaroğlu'nun bugünkü yürüyüşü ile yaklaşık olarak 200 kilometre geride kalacak.

CHP lideri, yürüyüş öncesi kısa bir açıklama yaptı. Maltepe Cezaevi'nde Enis Berberoğlu'na yönelik tutuklama kararı öncesinde hazırlık yapıldığına dair duyum aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu "Bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşünden...

09:20 Kılıçdaroğlu'nun "Adalet Yürüyüşü"nün 12. günü başladı.

09:13 Yürüyüş öncesi kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: Düşünün bir kişi yargılanırken, henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevi'nde oda hazırlanıyor. Odanın eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor. Ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor. Bu durum, yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden birisi. Bizim bu yürüyüşümüze haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi. Kararı yürütme organı belirliyor, mahkeme sadece dillendiriyor bunu. Bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi. 12. gününde yolumuza devam ediyoruz. 19:20 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı yürüyüşün bugünkü bölümünü tamamlandı.

Kılıçdaroğlu, Güvenpark'tan başlattığı ve İstanbul'a kadar devam edeceğini açıkladığı yürüyüşün 12. gününe Bolu'da konakladığı Dağkent Mahallesi'nden başladı.

Yumrukaya Köyü'nden geçişinde vatandaşların sevgi gösterilerinde bulunduğu Kılıçdaroğlu, yanına gelen iki yaşlı kadının elini öptü, bayramlarını kutladı. Çocuklarla da bayramlaşan Kılıçdaroğlu, 6,5 kilometre yürüdükten sonra Abant yol ayrımında mola verdi.

Yaklaşık 20 dakikalık dinlenmenin ardından Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler yeniden yürümeye başladı.BAZI SÜRÜCÜLER TEPKİ GÖSTERDİ, KISA SÜRELİ GERGİNLİK YAŞANDI

AA'nın haberine göre, kortejin yürüyüşü sırasında karşı güzergahtaki bazı araçlar CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na korna çalarak destek verirken bazı sürücüler ise tepki gösterdi.

RABİA İŞARETİ

Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin Bolu Dağı'na tırmanışa geçtiği sırada bir üst geçitte bekleyen bir grup tepki gösterdi. Rabia işareti yapan gruba, partililer de sloganlarla karşılık verdi.Bolu Dağı'na tırmanış sırasında bir araçtan kortejdekilere gösterilen tepkinin ardından kısa süreli gerginlik yaşandı. Bu sırada ön camı çatlayan araç, polis eşliğinde kortejden uzaklaştırıldı.

ŞENER VE KABOĞLU'DAN DESTEK

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Bolu Dağı'nı tırmandıktan sonra Karanlık Dere mevkisinde mola verdi. Sarıyer Belediyesince döner ikram edilen grup, yaklaşık 4 saatlik aranın ardından yeniden yola koyuldu.

Kortejin hareketinden önce parti otobüsünden gruptakilere seslenen Grup Başkanvekili Özgür Özel, en büyük siyasi yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirtti. Yürüyüşün bugünkü bölümünde korteje yönelik çok sayıda provokasyon gerçekleştirildiğini dile getiren Özel, bunlara karşı dikkatli olunmasını, sadece alkışlayarak karşılık verilmesini istedi.Verdikleri mola sonrası yeniden yola çıkan Kılıçdaroğlu ve beraberindekilere Düzce il sınırında eski bakanlardan Abdüllatif Şener ile Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Marmara Üniversitesi (MÜ) Hukuk Fakültesindeki görevinden çıkarılan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da katıldı. Şener ve Kaboğlu, taşıdıkları "Adalet" yazılı pankartla bir süre Kılıçdaroğlu'nun yanında yürüdü.BOZKURT İŞARETİ YAPTI

Kılıçdaroğlu'nun Kaynaşlı ilçesi sınırlarına yaklaştığı sırada yolun karşında bir grup vatandaş AK Parti bayrağı açtı, Rabia işareti yaptı. Söz konusu grubu alkışla karşılık veren Kılıçdaroğlu, kendisine bozkurt işareti yaparak sevgi gösterisinde bulunan bir vatandaş ile çocuğuna da bozkurt işaretiyle karşılık verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler 18 kilometrelik yürüyüşün ardından bugünkü etabı tamamlandı. Geceyi Kaynaşlı ilçesindeki Taşaltı mevkisinde geçirecek Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler yürüyüşlerine yarın saat 08.00'da devam edecek.