1. Bu satırlara başlarken, yılın en önemli yazısını yazdığımın farkındayım.

2. Bir süredir, Türkiye’nin geliştirdiği ‘POST-POSTMODERN SÜREÇ’in Amerika’da yankı bulduğunu ve Türkiye’ye karşı tutumun değişip, yeni siyasetlerin yazılmaya başlandığını vurguluyordum.

3. Son günlerde Washington’un derin kaynakları, Pentagon ile TSK’nın terör konusunda ayrıntılı bir mutabakata vardığını söylüyor.

4. Amerikan devlet mekanizmasının çok yavaş karar alabilen; ancak karar aldığı anda çok hızlı bir şekilde uygulamaya geçen bir mekanizma olduğu biliniyor.

5. DOLAYISIYLA, BELKİ YARIN, BELKİ YARINDAN DA YAKIN BİR SÜRE ZARFINDA PENTOGON’UN YÜKSEK RÜTBELİLERİNİN AĞZINDAN TÜRKİYE’NİN TERÖR MÜCADELESİNE NET BİR DESTEK AÇIKLAMASI DUYMAK ARTIK BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLMAYACAK. (Bu yazıyı okuyan Habertürk okurları için de sürpriz olmayacak.)

6. Bu mutabakat, artık Barzani ve yönetiminin PKK’yı yalnızlaştıracağı ve arkasından çekileceği şeklinde de okunabilir.

7. Bazı Amerikalı analistler bu sürecin başladığını ve Barzani’nin telaşla uygulamaya geçtiğini, yazıyla değil ama sözle, iddia ediyor.

8. Türkiye’nin ise, Kerkük konusundaki iddiasını biraz daha alçak sesle seslendireceği; ancak, terörle mücadele konusunda en ufak bir taviz vermeyeceği tahmin ediliyor.

9. Sürecin sonuna doğru Amerika Birleşik Devletleri güçlerinin Türkiye’ye belli paketleri teslim edeceği söyleniyor.

10. Türkiye’nin  bu konuya ihtiyatlı yaklaştığı da kayda geçiriliyor.

11. BELKİ YARIN, BELKİ YARINDAN DA YAKIN, Türkiye’deki Amerikan muhalefetinin gerilemeye başlayacağını, zaten bir bıçak sırtındaki ‘LOVE AND HATE’ ilişkisinin sempatiye dönüşeceğini tahmin etmek zor değil.

12.  Bütün bu gelişmelerin, Türkiye için Terör’de ‘SONUN BAŞLANGICI’ olarak yorumlanması bekleniyor.

13.  Sürecin, Silahlı Kuvvetler’in inisiyatifiyle inşa edildiğinin de net bir şekilde görünürlük kazanacağı tahmin ediliyor.

14. Gözünüz ve kulağınız, BELKİ YARIN, BELKİ YARINDAN DA YAKIN, Atlantik ötesinden gelecek o şaşırtıcı açıklamada olsun.

atilganbayar@haberturk.com