Şehit Anneleri Derneği ile muhalefet partileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Annelerimizin, evlatlarının şehit haberini aldığı zaman üzüntüsü olduğu kadar sevinci olduğunu da görüyorum. Ama başka türler de çıkıyor" şeklindeki sözlerine sert tepki gösterdi. Muhalefet "Başbakan şehit ailelerini de bölüyor" derken, Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba, "Küfretse bile onu normal göreceksin" diyerek, Erdoğan'a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı örnek gösterdi.

Erdoğan'ın sözlerine tepkiler şöyle:

Mustafa Özyürek
(CHP Genel Başkan Yardımcısı): Toplumu zaten "bizden olanlar olmayanlar" diye ikiye böldü. Şehit yakınlarını da "bize yakın olanlar, bize uzak olanlar" diye ikiye bölüyor. 'Başka türler' diyerek 'bizden olmayanlar' gibi bölüyor. Bu bölücülüktür. Kimi bölüyorsunuz? Evladını şehit vermiş anneyi, babayı bölüyorsunuz. Bu yakışıksız tavır bağışlanamaz.

'Nasıl mantık bu?'
Onur Öymen (CHP Genel Başkan Yardımcısı): Yavrusunu kaybetmekten sevinecek insan olur mu? Tabii ki insanımız vatan için canını feda eder. Görevinizi yapmayacaksınız, sonra 'iyi ki ölüyor şehitlik rütbesine kavuşuyor' diyeceksiniz? Denilebilir mi, nasıl mantık bu? İnsanlarımız ölüyor, annelerin yüreklerine ateş düşüyor, siz 'vatandaş bundan çok memnun' diyorsunuz. Bu akla aykırı.

Oktay Vural (MHP Genel Başkan Yardımcısı): Onlar verdiği cana ağlayan, yüreği sızlayan ailelerdir. Paçasından cehalet akan Başbakan'a tavsiyem; şehitleri ağzına almasın, kendisine gelsin. Şehit aileleri üzerinde bölücülük yapmasın. Şehitlik edebiyatı yapmasın, şehit ailelerine dil uzatmasın. Bu iş şiir okumaya benzemez.

'Allah'a havale ediyorum'
 Mehmet Şandır
(MHP Genel Başkan Yardımcısı): Şehit analarına hakaret ediyor. Erdoğan'dan şehit anasına saygı göstermesini beklemek safdillik olur. Başbakan tedaviye muhtaç hale gelmiştir.

Nevzat Ercan (DP Genel Başkan Yardımcısı): Ateş düştüğü yeri yakar. Anne yüreği bu, herkesin psikolojisi farklıdır. Onları anlamamız lazım. Tepki gösteren de olur, ağlayamayan da. "Şehit oldu" diyen de olur. Bu tür tasnif doğru değil.

Pakize Alp Akbaba (Şehit Anneleri Derneği Başkanı): Milletin şehidine sahip çıkmasını Başbakan kabullenemiyor. "Başka tür" oluyor o zaman. Ben zannetmiyorum ki, Meclis'teki bazıları Başbakan dahil olmak üzere şehitliğe değer versin. O annenin de içi yanıyor. O da öyle acısını gideriyor. Bisiklete bindirmemiş, ama kurşunlara hedef olmuş çocuğu. Ana yüreği. Küfretse bile onu normal göreceksin.

Nasıl paşa diyorsa "Şehit anaları ne derse desin, başım üstüne", biz hükümetten de onu bekliyoruz. Kanla aldığımız topraklar ABD'ye satılıyorsa, "niye benim çocuğum şehit olsun" diyebilir. Sorar. Kime soracak? Başbakan'a sormasın da gelsin bana mı sorsun? "Ciğerim yanıyor" diyor.
Hangi ciğerin yanıyor Başbakan? Karaciğerin mi, akciğerin mi? Benim yüreğim yanıyor. Kopuyor yüreğim. Başbakan, sen şehit anasının mertebesini düşünme. Sen kendi ettiğin yeminin gereğini yerine getir. Herkesi susturmaya çalışıyor. Hiç gocunmasın. Hak ediyor çünkü bu hükümet. Nedir bu rezillik, herkese çatıyor. Onu Allah'a havale ediyorum.

Başbakan Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, önceki gün CNN Türk'te yayımlanan "Seçim Arenası" programında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Siyasi liderlerden hiçbiri şehitlik makamının ne olduğunu benim kadar bilemez. Annelerimizin, bacılarımızın, evlatlarının şehit haberini aldığı zaman üzüntüsü olduğu kadar sevinci olduğunu da görüyorum. 'Bu devlete, bu millete işte şu evladım var, o da feda olsun. Beni de alsınlar' diyen anne-babaları görüyorum. Niye, çünkü o makamın değerini biliyorlar. Ama bu arada başka türler de çıkıyor."