Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem "3 çocuk yapana ödül verebiliriz"

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin mevcut durumunu koruması için nüfus artış hızının en az yüzde 2.5 olması gerektiğini belirterek, ''Biz de şimdiden diyoruz ki bir yanlışlık başladı. Eğer böyle giderse 2038'de durumumuz kötü. Bu durumu düzeltmemiz lazım. Belki ödül de koyarız bu işe belli olmaz'' dedi.

    Erdoğan, Başbakanlık Başmüşaviri Erol Kaya'nın oğlu Yavuz Selim Kaya'nın, Pendik'teki Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan nikah törenine katıldı.

    İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kıydığı nikahla Yavuz Selim Kaya, kuyumcu Remzi Kök'ün kızı Yüsra Kök ile hayatını birleştirirken Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi şahitlik yaptı.

    Evlilik cüzdanını geline veren Başbakan Erdoğan, çifte mutluluklar dileyerek, Allah'tan her iki aileye de yavrularının acısını göstermemesini istedi.

    Başbakan Erdoğan, ''Yavrularımız aynı yastıkta kocasınlar. En kötü günleri inşallah bugünkü gibi olsun. Vatana, millete hayırlı nesiller diliyorum. Biliyorsunuz, benim bu konudaki talebim, en az üç tane olmasıdır. Bazıları adresi şaşırıyorlar, 'Siz üç tane dediniz' diyorlar. Ben 'üç' demedim, 'en az üç' dedim. Çünkü bu ülke ve milletin gerçekten istikametini bilen nesillere ihtiyacı var'' şeklinde konuştu.

    Böyle şuurlu kurulmuş ailelerin hayırlı nesiller yetiştireceklerine inandığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

    ''Türkiye'nin şu anda nüfus artış hızına baktığımız zaman bir rivayete göre 1.5, bir rivayete göre 1.8. Bu demektir ki bu milletin nüfusu yaşlanıyor. Biz ise şu anda genç nüfusla övünüyoruz. Onun için bunun 2.5'un üzerinde olması lazım. En azından 2.5 olmalı ki mevcut durum korunsun. Dünyada geçmişte 'doğum kontrolü' diyenler, 'nüfus planlaması' diyenler, şu anda 'yandık' diyorlar ve üste para veriyorlar. Ama nüfus artmıyor. Artık kötü alışkanlıklar başladı. Biz de şimdiden diyoruz ki bir yanlışlık başladı. Eğer böyle giderse 2038'de durumumuz kötü. Bu durumu düzeltmemiz lazım. Bir Başbakan olarak bunu söylüyorum. Belki ödül de koyarız bu işe belli olmaz. Çünkü bu işi başarmamız lazım.''

    Başbakan Erdoğan, evliliğin uzun bir yolculuk olduğunu vurgulayarak, ''İnanıyorum her iki aile de bu kurulan aileden çok mutlu. Millet, güçlü aileler ile oluşuyor. İnşallah bu uzun soluklu yolculukta birbirinize hep fedakarlıkla sevgi ve saygı içerisinde muamele edeceksiniz. Kötü günler olur, katlanacaksınız. Mutluluğu da hep birlikte paylaşacaksınız'' dedi.

    Basın mensuplarının alınmadığı nikah töreni, merkezin bahçesine kurulan dev ekrandan canlı olarak yansıtıldı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ